Prawie ośmiuset uczestników wzięło udział w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Fart”, który odbywał się w Bydgoszczy. Jego zwieńczeniem był finał i koncert grupy Małe TGD, połączony z 24. urodzinami Fundacji „Wiatrak”.

Osoby biorące udział w festiwalu twórczości musiały zmierzyć się z tematem, który brzmiał „Bądź moim Przyjacielem”. – Trwamy w ostatnim roku przygotowań do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II, naszego wielkiego rodaka. Był on przyjacielem młodych i starszych, a szczególnie miał w sercu osoby potrzebujące i niepełnosprawne. To on powiedział: „Prawdziwym przyjacielem jest ten, dzięki któremu staję się lepszy”. Dlatego taki temat festiwalu – podkreśliła Kamila Muszyńska, koordynator projektów na rzecz osób niepełnosprawnych w fundacji. 

Prace konkursowe w siedmiu kategoriach – muzyka, taniec, teatr, rękodzieło, plastyka, fotografia i twórczość literacka – spłynęły z całej Polski od artystów w wieku od 8 do 88 lat. Wszystkie ukazywały przyjaźń w różnych jej aspektach, także w tym trudnym – braku przyjaciela. Część prac – zwłaszcza te nagrodzone i wyróżnione – można oglądać w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II do 30 grudnia.

Festiwal, którego głównym celem jest aktywizacja społeczno-kulturalna osób niepełnosprawnych z całej Polski, nie mógłby się odbyć, gdyby nie współfinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miasta Bydgoszczy i Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Fundacja „Wiatrak” od wielu lat jest jedną z najprężniej działających w województwie kujawsko-pomorskim placówek kulturalnych. Swoją siedzibę ma w Domu Jubileuszowym, który jest zarazem żywym pomnikiem św. Jana Pawła II. Z oferty zajęć, które proponuje „Wiatrak”, mogą skorzystać dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy.

Podczas koncertu galowego odbyło się wręczenie nagród laureatom oraz statuetek „Przyjaciel Wiatraka”, który obchodził swoje 24. urodziny. W tym roku w gronie wyróżnionych znaleźli się: Georgi Gergov, Magdalena i Tobiasz Torz oraz Mariusz Kujawa. – Całej rodzinie „Wiatraka” życzyłbym dobrego przygotowania do jubileuszu 25-lecia. By przestrzeń „Wiatraka” w każdym wymiarze była przeniknięta Bożą radością, mocą, a to z kolei przekładało się na wspaniałych ludzi – powiedział prezes ks. prałat Wojciech Przybyła.

W Bazylice Królowej Męczenników zagrał profesjonalny zespół dziecięcy, wykonujący muzykę z chrześcijańskim przesłaniem. Małe TGD promowało swoją najnowszą płytę „Wyspa Skarbów”.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print