Ksiądz prof. Paweł Bortkiewicz TChr gościł w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej, gdzie na zaproszenie biskupa ordynariusza Jana Tyrawy wygłosił wykład zatytułowany „Spór o prawdę – spór o człowieka. Jan Paweł II a Uniwersytet”.

„W dobie reformy szkolnictwa wyższego w Polsce warto zastanowić się nad przesłaniem św. Jana Pawła II do ludzi środowiska uniwersyteckiego” – uważa ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr. Ten głos – jak zauważył kapłan – wydaje się być przede wszystkim kompetentny.

Ksiądz profesor podkreślił, że Jan Paweł II był człowiekiem nauki i człowiekiem wspólnoty ludzi uczonych. – Tworzenie tej wspólnoty i współpracy zainicjował jeszcze w Krakowie, kontynuując je w Rzymie i Castel Gandolfo. Pozwalało mu to na ogląd bardzo szerokiej panoramy współczesnej wiedzy. W centrum jego poszukiwania i przesłania była wartość prawdy – powiedział.

Ksiądz prof. Paweł Bortkiewicz TChr przypomniał, że w słynnym przemówieniu do ludzi świata nauki w Krakowie z racji 600-lecia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego papież wypowiedział w kontekście wartości prawdy i jej kryzysu znamienne słowa, iż spór o człowieka w Polsce trwa, a nawet pod pewnymi względami się nasilił.

Ksiądz prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz na co dzień jest wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Prowadzi zajęcia z etyki na studium doktoranckim Politechniki Poznańskiej oraz z bioetyki na studium doktoranckim Wydziału Biologii UAM. Zajmuje się teologią moralną i etyką. Od lat bada i popularyzuje myśl Jana Pawła II.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Oprac. MJ
Zdjęcia: kl. Albert Grudzka