Aż 14 autokarów z pół tysiącem harcerek i harcerzy wyjechało z kraju do polskich rodzin na Kresach w ramach projektu „Akcja Paczka – Pomoc Polakom na Wschodzie”. Dzięki temu dostarczono około 2500 specjalnych prezentów świątecznych.

W ramach akcji członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej organizują zbiórki żywności w swoich środowiskach lokalnych – zazwyczaj są to parafie, szkoły, uczelnie wyższe, grupy nieformalne. Potem z darów przygotowywane są paczki dla polskich środowisk mieszkających na terenie Ukrainy i Białorusi. Spotkania z Polakami połączone są ze składaniem świątecznych życzeń, łamaniem się opłatkiem, śpiewaniem kolęd oraz rozmową w ojczystym języku.

Z samej Bydgoszczy wyjechało 25 osób. Natomiast autokarem podróżowało łącznie 47 harcerek i harcerzy oraz młodzież z Liceum Jagiellońskiego – Katolickiego Liceum Akademickiego. Wśród tej ekipy byli harcerze i harcerki z Torunia, Inowrocławia, Włocławka i Aleksandrowa Kujawskiego. – Przygotowaliśmy 125 paczek i dotarliśmy do 33 rodzin – dodał pwd. Robert Sawicki z ZHR w Bydgoszczy.

Oprac. MJ
Zdjęcia: Robert Sawicki

print