Msza Święta w kościele św. Marcina Biskupa z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli, zaproszonych gości oraz mieszkańców, poprzedziła uroczyste odsłonięcie i poświęcenie repliki Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich, znajdującego się na cmentarzu w Szubinie.

Biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który przewodniczył Eucharystii, zauważył, że Polska dlatego przed stu laty odzyskała swoją niepodległość, mogła odnieść zwycięstwo w powstaniu wielkopolskim, bo kierowała się fundamentalnymi wartościami. Biskup Tyrawa zwrócił uwagę na takie zagadnienia, jak: sumienie, uczciwość, rzetelność, prawdomówność, a zwłaszcza odpowiedzialność.

HOMILIA

 

– Po 81 latach stajemy na nowo, by poświęcić pomnik ku czci powstańców. Upamiętnić to wszystko, co wydarzyło się 101 lat temu, kiedy trwały krwawe walki o Szubin – dodał proboszcz parafii św. Marcina Biskupa w Szubinie ks. kan. Tadeusz Lesiński.

W styczniu 1919 roku na cmentarzu parafialnym w Szubinie odbyły się uroczyste pogrzeby powstańców poległych w walkach na froncie północnym. Pierwszy pomnik nad zbiorową mogiłą powstał w 1924 roku. Z biegiem lat uznano, że nie był on z punktu widzenia estetycznego zbyt okazały, dlatego pod koniec lat 30. podjęto się budowy nowego pomnika, którego odsłonięcie miało miejsce w styczniu 1939 roku.

Powstanie Wielkopolskie z lat 1918-1919 było zwycięskim zrywem niepodległościowym, kończącym prawie 150-letni okres niewoli. Jedne z najcięższych walk, które toczyli powstańcy, miały miejsce w Szubinie. Dlatego 100 lat po oswobodzeniu miasta powstała inicjatywa odbudowy postumentu. W 2018 roku powołano komitet budowy na czele z dziekanem, proboszczem ks. kan. Tadeuszem Lesińskim, który zaczął zbierać fundusze. Wśród ofiarodawców znaleźli się m.in. kibice drużyny Lecha Poznań. Projekt na odbudowę pomnika powstał ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Szubin. Zadanie uzyskało również dofinansowanie ze wspomnianego resortu w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”.

Wydarzenie zostało objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości oraz patronatem honorowym marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego i wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 
print