Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przygotowało wystawę zatytułowaną „Idą Gody… Boże Narodzenie w zwyczajach i sztuce ludowej”.

Ukazuje ona, jak w tradycji ludowej obchodzono Boże Narodzenie. – Zwyczaje i wierzenia ludowe przedstawiono z wykorzystaniem mebli i przedmiotów codziennego użytku, z zastosowaniem wielobarwnych, tradycyjnych form zdobnictwa w zaaranżowanym wnętrzu paradnie przystrojonej izby kujawskiej z przełomu XIX i XX wieku – powiedziała Maria Flinik-Huryn.

Autor wystawy podkreśliła, że na Kujawach, podobnie jak w innych regionach Polski, świątecznie przyozdobiony dom był miejscem ważnych obrzędów i zwyczajów mających zapewnić zdrowie, urodzaj i dostatek. – W czasie badań etnograficznych we wsiach kujawskich odkryto też stary zwyczaj zdobienia przed świętami wnętrz izby, a także przestrzeni przed domem. Było to sypanie czystym, drobnym, żółtym piaskiem wzorów geometrycznych i kwiatowych. W zaaranżowanej izbie dywan z piasku usypała Zofia Szmajda-Mierzwicka – 98-letnia artystka ludowa z Gajówki pod Kowalem – dodała Flinik-Huryn.

Druga część wystawy ukazuje bogactwo form i materiałów szopek bożonarodzeniowych, wykonanych w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat przez najbardziej cenionych artystów Pałuk, Kujaw, Kaszub oraz Krajny. Zaprezentowano kilkanaście szopek, a także płaskorzeźby, rzeźby i obrazy o tematyce bożonarodzeniowej ze zbiorów bydgoskiego muzeum. Godna uwagi jest szopka Józefa Skawińskiego z Siedleczka, zrobiona z 3000 sklinowanych drewnianych elementów. Władysława Adryanowa z Kruchowa ulepiła szopkowe postacie z gliny i pokryła je barwną polichromią. Zachwyca scenka bożonarodzeniowa Antoniego Chynka z Gniewkowa, który wyrzeźbił swoją pracę w wieku stu lat.

Wystawę, której aranżację plastyczną wykonała Ewa Widacka-Matoszko, można oglądać w Zbiorach Archeologicznych (ul. Mennica 2) na Wyspie Młyńskiej do 23 lutego.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Oprac. tekstu i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print