„Jan Paweł II miał świadomość, że jego zadaniem jako papieża jest właśnie głoszenie całemu światu orędzia o Bożym Miłosierdziu” – powiedziała dr Ewa K. Czaczkowska.

Adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, historyk, publicystka oraz dziennikarz była gościem spotkania w bydgoskim Domu Polskim, które odbyło się z inicjatywy biskupa ordynariusza Jana Tyrawy.

Wykład „Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia” był nawiązaniem do publikacji wydanej przez dr Ewę K. Czaczkowską, która na początku powróciła m.in. do słów, jakie Jan Paweł II wypowiedział we włoskim Sanktuarium Miłości Miłosiernej w 1981 roku. Padły one w rocznicę wydania drugiej papieskiej encykliki, a pierwszej w historii o Bożym Miłosierdziu  „Dives in Misericordia”.

Ojciec Święty powiedział wówczas: „Od samego początku mojej posługi Piotrowej w Rzymie uważałem, że głoszenie tego orędzia to moje szczególne zadanie. Wyznaczyła mi je Opatrzność w dzisiejszej sytuacji człowieka, Kościoła i świata. Rzec by można, że to właśnie ta sytuacja wyznaczyła mi to orędzie jako moje zadanie przed Bogiem”. – Czyli Jan Paweł II miał świadomość, że jego zadaniem jako papieża jest właśnie głoszenie całemu światu orędzia o Bożym Miłosierdziu. Najpierw wykonał to zadanie jako metropolita krakowski, a potem na płaszczyźnie Kościoła powszechnego już jako papież – powiedziała.

Szersza relacja ze spotkania już wkrótce w Przewodniku Katolickim.

Dr Ewa K. Czaczkowska jest autorką m.in. bestsellerowych książek: „Siostra Faustyna. Biografia świętej”, „Cuda świętej Faustyny”, „Kardynał Wyszyński. Biografia”.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print