„Mamy za co Bogu dziękować. Jeszcze bardziej trzeba powiedzieć – mamy z czego czerpać, byśmy budowali swoją tożsamość indywidualną, narodową, europejską – powiedział w katedrze bydgoskiej biskup Jan Tyrawa.

Ordynariusz diecezji przewodniczył Mszy św. z okazji setnych urodzin św. Jana Pawła II. – To, co zostawił jako swoistego rodzaju dziedzictwo życia, jest przez nas do tej pory nierozpoznane. Nie umiemy do tego dziedzictwa sięgnąć, by podjąć próbę budowania indywidualnego, narodowego, państwowego czy – szerzej mówiąc – europejskiego i światowego życia – zauważył na wstępie Eucharystii. – Przy tej okazji nie chcemy zapomnieć o innej postaci, z którą święty papież był tak ściśle zjednoczony. O Prymasie Tysiąclecia, którego życie było także szczególne, uczyło, inspirowało, dodawało odwagi – stwierdził.

Podczas homilii, zwracając się do zebranych kapłanów, sióstr, młodzieży, wiernych, a wśród nich wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego, którego św. Jan Paweł II jest patronem, biskup Jan Tyrawa wyodrębnił kilka wymiarów pontyfikatu Ojca Świętego.

HOMILIA BISKUPA JANA TYRAWY

 

SŁOWO KS. PRAŁATA STANISŁAWA KOTOWSKIEGO

 

Tekst, zdjęcia, nagrania: Marcin Jarzembowski

print