– Człowiek bez osadzenia w przeszłości jest jak drzewo bez korzeni, które nawet jeśli jest potężne i piękne to z czasem obumiera – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego, którego św. Jan Paweł II jest patronem oraz władz miasta Torunia, którego Papież Polak jest honorowym obywatelem.

Mszy św. dziękczynnej za dar życia i pontyfikatu przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. Eucharystię koncelebrowali m.in. biskup włocławski Wiesław Mering oraz biskup bydgoski Jan Tyrawa.

W homilii bp Śmigiel podkreślił, że bogate nauczanie św. Jana Pawła II wymaga ciągłego ponownego odczytywania, ale jest też inspiracją i buduje naszą tożsamość. – W oderwaniu od historii i tradycji nie można zrozumieć teraźniejszości oraz trudno budować przyszłość. Człowiek bez osadzenia w przeszłości jest jak drzewo bez korzeni, które nawet jeśli jest potężne i piękne to z czasem obumiera – mówił.

Biskup zaznaczył, że często o Janie Pawle II ludzie mówią, że to „nasz Papież”. Dodał, że dla pasterza nie ma piękniejszego określenia od tego, jest to największa pochwała. – „Nasz” czyli domownik i ojciec, który pomaga, broni, wskazuje drogę, czasem upomina, ale zawsze z troską i miłością, nigdy po to, by kogoś zniszczyć, ale tylko po to, by go podnieść – wskazywał bp Śmigiel.

Duchowny wskazał, że Jan Paweł II nie bał się podejmować trudnych tematów, ale inspiracją była dla niego zawsze Ewangelia, Słowo Boże. Uczył nas, że „pomimo napięcia jakie powstaje pomiędzy światem, a uczniami Jezusa nie wolno rezygnować ze świadectwa, nie wolno się poddać, wpaść w marazm lub dać się zastraszyć” – dodał biskup toruński.

– Duch Święty posłużył się papieżem Polakiem i wlewał w ludzkie serca nową siłę do wiary i do walki o wolność ducha i ciała – zaznaczył bp Śmigiel. Jego życie i nauczanie jest dla nas ciągłym wyzwaniem, byśmy potrafili żyć tym, co nam zostawił, co nam zaproponował.

W liturgicznych obchodach 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, które miały miejsce w toruńskiej katedrze mogło uczestniczyć tylko 136 osób, dlatego uroczystość była transmitowana za pośrednictwem internetu.

 

Relacje z obchodów setnych urodzin Patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego można obejrzeć TUTAJ.

xpb / Toruń/KAI
zdjęcie: Ewa Melerska

print