Województwo kujawsko-pomorskie uczciło setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji w toruńskiej katedrze świętych Janów odprawiona została Msza Święta. Po niej odbyła się uroczysta sesja sejmiku (transmisja tutaj). Natomiast na kanale e-Szkoły przygotowane zostały katechezy i warsztaty dla dzieci i młodzieży.

– Dzisiejsza rocznica to okazja do dziękczynienia za życie i nauczanie świętego Jana Pawła II. Nieustannie sięgamy do skarbnicy pontyfikatu patrona naszego województwa. Słuchając współczesnych wspomnień wielu ludzi słyszymy słowa „nasz papież”. W naszym województwie również możemy tak mówić. „Nasz” oznacza tego, który nas rozumie, jest z nami, który wskazuje drogę, czasem upomina, ale zawsze z troską – mówił podczas homilii biskup Wiesław Śmigiel

Podczas uroczystej sesji sejmiku, poświęconej Ojcu Świętemu, wysłuchano wystąpień przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i marszałka Piotra Całbeckiego i wypowiedzi prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka i ambasadora Włoch w Polsce Aldo Amatiego oraz rozmowy z lekarzem Pierfilippo Crucittim, synem Francesco Crucittiego – chirurga, który operował papieża po zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.

– Jesteśmy tutaj by dać świadectwo – naszej wiary, pamięci lub tożsamości. Każdy z nas zastanawia się dzisiaj nad tym, kim dla niego jest Jan Paweł II. Był poetą, dramaturgiem, aktorem. Ojciec Święty pozostawił po sobie wielkie słowa, które są przewodnikiem i wskazują kierunek w życiu każdego z nas –  mówiła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska

– Ważny element w czasie pontyfikatu Ojca Świętego stanowiły pielgrzymki i bezpośrednie spotkania z ludźmi. Jan Paweł II nie bał się w tych trudnych czasach, w jakich przyszło wtedy żyć, przyjechać do swojego kraju, do rodaków i mówić prawdy – prawdy, która przemieniała serca. W obliczu tej siły systemy i ustroje stały się bezbronne – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Szczególnymi adresatami nauczania Jana Pawła II byli ludzie młodzi, dlatego na kanale Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły uczniowie szkół podstawowych i średnich wzięli udział w katechezach i warsztatach poświęconych papieżowi, które zorganizowane zostały wspólnie z Laboratorium św. Jana Pawła II przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Z okazji jubileuszu przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego została otwarta wystawa zdjęć, które przypominają szczególną atmosferę, towarzyszącą wizytom Ojca Świętego we Włocławku (6 i 7 czerwca 1991 roku) oraz Bydgoszczy i Toruniu (7 czerwca 1999 roku). Informacja o wystawie tutaj.

Organizatorzy zaprosili również mieszkańców na widowisko artystyczne „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”. Wydarzenie transmitowane było w telewizji i internecie. Podczas projektu zobaczyć i usłyszeć można było kameralny koncert tenora Piotra Buszewskiego w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, utwory „Obój Gabriela” Ennio Morriconego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis i Mirosława Kulczyńskiego oraz „David danced before the Lord” Duke’a Ellingtona Eljazz Big Band Józefa Eliasza w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Na koniec przeniesiono się do Torunia. Na Urzędzie Marszałkowskim wyświetlona została projekcja multimedialna, ukazująca ważne wydarzenia z życia papieża. Widowisko można obejrzeć tutaj.

Organizatorzy od początku chcieli, by do obchodów z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II włączyli się mieszkańcy całego województwa, dlatego zaproszeni oni zostali do oglądania transmisji w telewizji i internecie oraz udekorowania flagami papieskimi, zdjęciami i kwiatami okien, domów i ulic. Inicjatorzy wielu przedsięwzięć czekają również na prace plastyczne, zdjęcia i filmy. Dla najlepszych przygotowano nagrody finansowe. Więcej informacji o konkursach TUTAJ.

Czytaj także:

 

Na podstawie materiałów prasowych Urzędu Marszałkowskiego. Oprac. MJ
Zdjęcia: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl oraz Andrzej Goiński

print