„Kiedy pytamy św. Ritę o sekret jej nadzwyczajnego dzieła odnowy społecznej i moralnej, odpowiada nam: wierność Miłości, która została ukrzyżowana” – mówił św. Jan Paweł II w setną rocznicę kanonizacji stygmatyczki z Casci.

Dekretem biskupa Jana Tyrawy święta od spraw trudnych i niemożliwych została ustanowiona współpatronką bydgoskiej wspólnoty św. Łukasza Ewangelisty.

Uroczystościom, które obywały się w liturgiczne wspomnienie św. Rity, miał przewodniczyć kard. Stanisław Dziwisz. Obecność emerytowanego metropolity krakowskiego miała być również związana z obchodami setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Ostatecznie – ze względu na stan epidemii – program zmieniono.

Mszy św. przewodniczył o. Azariasz Hess OFM z Lublina, którego sercu zarówno św. Rita, jak i św. Jan Paweł II są szczególnie bliscy. Podczas studiów i pracy w Rzymie służył posługą pielgrzymom przybywającym do Casci, a najcenniejsze wspomnienia tego czasu wiąże ze spotkaniami z Ojcem Świętym.

„Głównymi filarami świętości Jana Pawła II były: osobista modlitwa, cześć dla Jezusa w Eucharystii, rozważanie Męki Pańskiej oraz wierność prawdzie Ewangelii, ozdobione synowską miłością i oddaniem Matce Najświętszej oraz kultem świętych i błogosławionych, których Bóg daje nam jako przewodników i drogowskazy na drogach wiary, a święty papież dołącza do nich, stając się nie tylko szczególnym patronem rodzin, ale też konkretną pomocą i skutecznym orędownikiem w wielu innych troskach i potrzebach (…). Podobne filary świętości, a szczególnie gotowość na przyjęcie zbawczego cierpienia odnajdujemy w życiu i przykładzie, jaki pozostawiła swym czcicielom św. Rita – córka, żona, matka, wdowa, zakonnica i stygmatyczka, która przez ostatnie 15 lat swego życia nosiła na czole ranę ciernia z korony ukrzyżowanego Chrystusa” – napisał w specjalnym przesłaniu do uczestników kard. Stanisław Dziwisz.

Kult świętej augustianki zaczął rozwijać się w bydgoskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty od sierpnia 2012 roku. – Rozwój kultu tej świętej odzwierciedlają liczne spotkania – na przykład 15 czwartków ze św. Ritą, dni skupienia i nabożeństwa każdego 22 dnia miesiąca, na których przed pandemią gromadziło się od 500 do 1000 wiernych – podsumował proboszcz ks. Mirosław Pstrągowski.

Przed mszą został poświęcony sztandar Bractwa św. Rity.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Jacek Pytlik

print