„Chrześcijanie powinni być czytelni, jednoznaczni, by świat „pomieszanych języków” i pluralizmu nie miał wątpliwości, kim są – powiedział rekolekcjonista ks. Łukasz Krzewiński. W bydgoskim Kościele Rektorskim – w wigilię patronalnego święta Zgromadzenia Ducha Świętego – zorganizowano „Noc 7 Cudów”.

Spotkanie zostało wypełnione modlitwą, adoracją, świadectwami. Było wołaniem o przymnożenie siedmiu darów Ducha Świętego. A wszystko to w oprawie muzycznej zapewnionej przez zespół „Figi Marcowe”.

Nocnemu czuwaniu towarzyszyło hasło „Wielka Tajemnica Wiary”. – Z Duchem Świętym nigdy nic nie wiadomo. On jest pięknem Pana Boga. Chce nas przemieniać – dodał o. Maciej Sierzputowski CSSp. – Te dni są przypomnieniem dla kapłana, że zawsze powinien być napełniony Duchem Świętym i zawsze się Jemu poddawać – stwierdził o. Marcin Dusiński CSSp.

Czuwanie poprzedzone było trzydniowymi rekolekcjami o Duchu Świętym, które poprowadził duszpasterz młodzieży pracujący w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników. Spotkania zatytułowano „Żywe kamienie”. – Całe życie coś budujemy. Na początku stawiamy wieże w klocków, tworzymy piękne prace malarskie, których interpretacje zostawiamy rodzicom. Natomiast z biegiem lat zaczynamy budować naszą wiarę. Odnajdujemy powołanie, stawiając fundament pod małżeństwo, kapłaństwo czy życie zakonne – zauważył ks. Łukasz Krzewiński.

Pierwsza nauka rekolekcyjna została zaplanowana w 317. rocznicę założenia Zgromadzenia Ducha Świętego. Powstało ono 27 maja 1703 roku w dzień Zielonych Świąt w Paryżu. Tegoroczna uroczystość Zesłania Ducha Świętego zainaugurowała również obchody 100-lecia przybycia misjonarzy do Polski. – Co dla mnie szczególnego jest w tej nocy? Ona nam uświadamia, skąd czerpiemy siłę. Moc do tego, byśmy mogli być nie tylko duchaczami, ale głosicielami słowa Bożego, tu na miejscu i aż po krańce ziemi – zauważył przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego o. Marek Myśliński CSSp.

„Noc 7 Cudów” zakończyła Eucharystia o północy. – „Noc 7 Cudów” to wydarzenie, które dla mnie jest przepięknym obrazem Kościoła jako wspólnoty. Ludzie są razem i tworzą coś dobrego na chwałę Bożą – dodała Agnieszka Więckiewicz, która jest liderem zespołu „Figi Marcowe”.

Przygotowaniem do „Nocy 7 Cudów” były również dwie nowenny umieszczone w sieci – „Igraj z Ogniem” oraz „Nowenna ze Świętymi”.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Poniżej relacja z wydarzenia transmitowanego na specjalnym kanale Duchaczy.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski