„Zacznij od Bacha” – pod taką nazwą odbywać się będą Letnie Prezentacje Organowe. Wydarzenie zostało przygotowane przez parafię Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku wraz ze Stowarzyszeniem „Kierunek Więcbork” oraz grupą „Bliżej kultury”.

Spotkania artystyczne zaplanowano zawsze po sumie parafialnej (ok. godz. 11.50) 5, 19, 26 lipca oraz 2 i 9 sierpnia. Natomiast koncert finałowy, wieńczący letnie prezentacje, odbędzie się 15 sierpnia, w dniu parafialnego odpustu, o godz. 15.30. Wystąpią: Karol Szmidt – organy, chór parafialny „Lutnia”, ks. Łukasz Kucharski – słowo o muzyce i prowadzenie. – Organy w Więcborku są instrumentem posiadającym 21 głosów podzielonych na dwa manuały i klawiaturę nożną. Zostały zbudowane przez firmę Józefa Molina w 1963 roku. Ostatni ich remont został przeprowadzony w 2017 – powiedział Karol Szmidt.

Cykl Letnich Prezentacji Organowych jest ważną inicjatywą promującą piękno muzyki sakralnej. – Wolfgang Amadeusz Mozart powiedział, że organy są królem wśród instrumentów, i uważam, że to właśnie dlatego już od VII wieku zajmują one pierwszorzędne miejsce w liturgii – powiedział ks. Łukasz Kucharski, wikariusz parafii w Więcborku.

Koncerty zaplanowano w ważnym dla życia muzycznego parafii czasie świętowania setnej rocznicy powstania chóru „Lutnia”, który pielęgnuje polską oraz regionalną tradycję. Dba o oprawę podczas liturgii, a także krzewi kulturę muzyczną nie tylko wśród społeczności lokalnej, ale także w całym kraju.

PLAKAT

MJ
Zdjęcie archiwalne chóru

print