„Czasami pokutuje w nas pojęcie pewnej pokory, w imię której realizujemy nasze talenty po cichu i w zamknięciu, nawet niejednokrotnie je zakopując” – powiedziała Adrianna Złoch.

Torunianka jest twórczynią grupy pod nazwą „Katolicki Networking”, która zrzesza katolików różnych zawodów. Jej założeniem jest dzielenie się talentami i informacjami na temat wartościowych wydarzeń. Bydgoszcz stała się kolejnym przystankiem spotkania osób, które widzą w tej inicjatywie szansę osobistego rozwoju.

„Szukasz kontrahenta, chcesz sprzedać produkt, szukasz osób do współpracy, dasz pracę?” – tak brzmiało zaproszenie na wydarzenie, które rozpoczęła Msza św. w domu katechetycznym bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Budowanie wszelkich grup, tym bardziej branżowych, zawodowych, gdzie wszystko rozpoczyna się od zjednoczenia z Jezusem, a potem już w konkretnych umiejętnościach oraz doświadczeniach, stwarza kapitał nie do przecenienia – powiedział proboszcz ks. Krzysztof Buchholz.

Uczestnicy pokazali swoje produkty, wymienili wizytówki, opowiedzieli o swojej pracy, ale i brakach. – Nie do końca czujemy nurt współczesności, że gdzieś trzeba to wszystko zaprezentować, by z tego dobrego skarbca wydobywać i pokazywać innym nasze bogactwo – powiedziała Adrianna Złoch. Stąd, według twórczyni „Katolickiego Networkingu”, jest to czas na to, by tworzyć silne wspólnoty zawodowe, formując przy tym swoje serca wobec pieniądza, świata, opierając wszystko na Chrystusie.

W programie znalazła się konferencja, którą wygłosił Piotr Pokora, twórca i zarządzający serwisem do rekrutacji międzynarodowych EastHunters.com, socjolog z zamiłowaniem do zarządzania strategicznego, od 15 lat związany z branżą HR. Prowadzi cztery firmy. – W Polsce istnieje wiele formacji, które prowadzą typowy netoworking (proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów). Natomiast nie ma typowo katolickiego, któremu przyświeca jeden i ten sam fundament. Potencjał jest bardzo duży, ponieważ ludzie poszukują właśnie tego fundamentu – powiedział Piotr Pokora. – Na pewno chcę w to wejść. Mając już trzydzieści lat życia za sobą, dopiero teraz odkryłam, jakimi talentami Pan Bóg mnie obdarował. Chcę je rozwijać w sposób bardziej świadomy, działając na Jego chwałę – podsumowała Marysia Pietrzak, zaangażowana w organizację „Katolickiego Networkingu” w Bydgoszczy.

Spotkanie zakończyła tzw. „burza mózgów” na temat problemów zawodowych w małych grupach. Do tej pory twórcy inicjatywy zorganizowali spotkania w Toruniu, Gdańsku, Warszawie. Planują kolejne w Katowicach oraz we Wrocławiu. Istnieje również strona www.katolickinetworking.pl. Znajdują się na niej wszystkie niezbędne informacje, a także m.in. blog, baza i mapa firm oraz świadectwa osób. „Katolicki Networking” jest również obecny na Facebooku.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print