Bazylika Królowej Męczenników w Bydgoszczy stała się miejscem, w którym z okazji XX Dnia Papieskiego zorganizowano koncert „Totus Tuus”. W murach świątyni wystąpiła Lidia Pospieszalska z zespołem.

Wydarzenie było dedykowane św. Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę jego urodzin. – „Totus Tuus” – słowa te znamy z pasterskiego zawołania Ojca Świętego. Młody Karol Wojtyła, poruszony lekturą „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do NMP” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, uczynił je myślą przewodnią i mottem na całe kapłańskie życie – powiedział ks. Piotr Wachowski.

W Bazylice Królowej Męczenników do autorskich piosenek Lidii Pospieszalskiej wybrzmiały teksty świętego, skierowane do rodzin. Dodatkowym elementem wydarzenia była pantomima przygotowana przez młodzież diecezji, której symbolika podkreślała znaczenie słowa „totus”. – Współczesny człowiek we wszystkim, co na co dzień robi i czym się zajmuje, nie jest „cały”. Wiele czynności, takich jak praca, nauka, jak również relacje w małżeństwie, przyjaźni, przeżywamy połowicznie, zdawkowo, niezobowiązująco. A św. Jan Paweł II pokazał nam, że w życie warto być zaangażowanym na „całego” – warto być „totus” – dodał diecezjalny duszpasterz akademicki i młodzieży, ks. Piotr Wachowski.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Młodzieżową Radę Programową Diecezji Bydgoskiej oraz Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – Nasza rola, czyli pokolenia, które widziało i słuchało Ojca Świętego na żywo, jest bardzo ważna. Trzeba  przekazywać to, czego doświadczyliśmy, co wiemy, naszym dzieciom i wnukom, a samemu – sięgać do jego przesłania jako do niewyczerpalnego źródła inspiracji w naszym życiu – podsumowała Lidia Pospieszalska.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print