„Prośmy Pana o moc i błogosławieństwo. O to, byśmy się nie bali. Byśmy potrafili wołać skutecznie: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – mówił bp Jan Tyrawa podczas Mszy św. w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.

Modlitwa z udziałem alumnów i moderatorów zainaugurowała nowy rok akademicki. Ze względu na pandemię ścisłe grono spotkało się w seminaryjnej kaplicy. – Chciałoby się powtórzyć słowa samego Chrystusa: „Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo”. To jest miara i wymiar dzisiejszej uroczystości, inauguracji roku formacji ku kapłaństwu – mówił bp Tyrawa.

HOMILIA

 

Ksiądz dr Paweł Hoppe przywołał św. Jana Pawła II i jego posynodalną adhortację „Pastores dabo vobis” z 1992 roku na temat formacji kapłańskiej w Kościele katolickim. – Papież wskazuje na istotną zależność, jaka istnieje pomiędzy formacją seminaryjną, a współczesnym światem. Każdy z alumnów ma własną historię życia, inne doświadczenie żywego Kościoła we wspólnocie parafialnej, w końcu indywidualną drogę odkrywania Boga. Ważne jest, by na drodze formacji zwrócić uwagę na konkretnego człowieka, który – pogłębiając swoją relację z Bogiem – uczy się wzrastać w powołaniu, pokonuje trudności wewnętrzne i zewnętrzne – podkreślił ojciec duchowny.

Na pierwszy rok zostało przyjętych dwóch kleryków – Dominik Grolewski z parafii Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku oraz Tomasz Sobczyński z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Bydgoszczy. – Dzisiaj większość ludzi nie spogląda w podobnym kierunku. Na pewno zaczyna się dla mnie trudna droga – podsumował kleryk Tomasz Sobczyński.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst, zdjęcie i nagranie: Marcin Jarzembowski

print