Z udziałem moderatorów i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej w katedrze bydgoskiej miał miejsce obrzęd kandydatury. Mszy św. przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

HOMILIA

„Teraz zaś kierowani miłością Chrystusa i umocnieni przez wewnętrzne działanie Ducha Świętego, pragną publicznie wyrazić gotowość poświecenia się na służbę Bogu i ludziom” – napisano w specjalnym pouczeniu. – Obrzęd przyjęcia kandydatów do diakonatu i prezbiteratu, zwany potocznie kandydaturą, jest publiczną deklaracją składaną przez alumnów do gotowości oddania się na służbę Bogu i ludziom. Należy pamiętać, że to nie tylko deklaracja składana przez kandydatów, w której wyrażają chęć przyjęcia święceń kapłańskich, ale również publiczne potwierdzenie i przyjęcie owej deklaracji przez Kościół w osobie biskupa lub wyższego przełożonego zakonu kleryckiego – przypomniał ojciec duchowny seminarium ks. dr Paweł Hoppe.

Pragnienie swojej służby wyraził Grzegorz Białek pochodzący z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Bydgoszczy. – To wydarzenie jest dla mnie przede wszystkim okazją, by prosić wiernych naszej diecezji o modlitwę w mojej intencji. Takie wsparcie jest niezwykle potrzebne w czasie bezpośredniego przygotowania do przyjęcia sakramentu święceń – powiedział alumn bydgoskiego seminarium.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: kl. Radosław Korzeński