„Karol Wojtyła. Narodziny” – to tytuł ekspozycji, która została zaprezentowana w kościele w Więcborku, dzięki współpracy Parafii Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną.

Wydarzenie zainaugurowało XXII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Całość powstała w Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka.

 

Ekspozycja zabierała zwiedzającego w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczył w narodzinach małego „Lolka”, poznawał dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay. Z bliska obserwował powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski. Wybierał się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakami. Śledząc kolejne segmenty, witał nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przyglądał się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszył w chorobie i ostatnich chwilach.

Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony został zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście wpływu papieża na rzeczywistość Kościoła, Polski i całego świata.

Marcin Łangowski
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
Oprac. MJ

print