Sześćset różnych rzeczy – to efekt zbiórki, którą przeprowadzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia oraz wierni Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią z okazji IV Światowego Dnia Ubogich.

Do włączenia się w jego obchody zachęcały słowa z Mądrości Syracha: „Wyciągnij rękę do ubogiego”. – Jako Szkolne Koło Caritas przeprowadziliśmy zbiórkę darów, które trafią do Centrum Pomocy Betlejem w Bydgoszczy, prowadzonego przez Caritas Diecezji Bydgoskiej – mówi opiekun Katarzyna Dobosz. – To w sumie ponad 600 rzeczy dla bezdomnych, wśród nich: bielizna męska, skarpety, materiały opatrunkowe, proszki, żele, ręczniki, kremy, balsamy, pasty i szczoteczki do zębów, mydła, chusteczki – dodała Katarzyna Dobosz. – Za nami kolejna akacja, która pokazała, że wciąż jesteśmy otwarci i wrażliwi na rzecz bliźnich. Jako dyrektor szkoły jestem dumna z moich uczniów – powiedziała Anna Maćkowska.

Z uwagi na panującą pandemię, związane z nią obostrzenia, tegoroczne obchody w wymiarze diecezjalnym, miały nieco inną formułę. Najważniejszym wydarzeniem była Eucharystia, którą w intencji bezdomnych, ubogich oraz samotnych, będących podopiecznymi bydgoskiej Caritas sprawował dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła. Druga część miała miejsce w bydgoskim „Betlejem”, gdzie dla osób potrzebujących przygotowano ciepły posiłek na wynos. Każda osoba otrzymała również paczkę z niezbędnymi artykułami.

„Wyciągnięcie ręki jest znakiem: to znak, który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości” – napisał w tegorocznym ORĘDZIU z okazji obchodów dnia papież Franciszek.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Katarzyna Dobosz

print