„Błogosławiona Karolina była święta. Świat potrzebuje świadków nadziei. Była bezkompromisowa w walce ze złem” – to słowa młodych, którzy wraz ze swoim duszpasterzem podjęli się reaktywacji KSM-u w diecezji bydgoskiej.

Jak tłumaczy diecezjalny asystent, obecna sytuacja wymaga coraz większego zaangażowania w pracę z młodzieżą, która formowana w duchu chrześcijańskich wartości, będzie mogła realnie wpływać na kształt narodu i Kościoła. – W odpowiedzi na potrzebę zagospodarowania tej duszpasterskiej przestrzeni biskup ordynariusz Jan Tyrawa podjął decyzję reaktywowania KSM-u. Nasza wspólnota nie tworzy własnych programów formacyjnych, specyficznych tylko dla siebie. Żyje Kościołem i głosi tylko Jego naukę oraz przesłanie. Formację prowadzoną w stowarzyszeniu można nazwać́ podstawową lub katechizmową. Jej elementami są̨ praktyki religijne sprawdzone i wypróbowane od wieków, których, gdy chodzi na przykład o sakramenty, nie można niczym zastąpić́, ale trzeba wyjść z nimi na zewnątrz – powiedział ks. Łukasz Krzewiński.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży istnienie w Polsce od 30 lat – zrzesza około 10 tysięcy młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. – Reaktywacja KSM-u w naszej diecezji przypadła w bardzo wyjątkowym czasie, który stanowi serce tej formacji. Wspomnienie liturgiczne patronki – bł. Karoliny Kózkówny – jak i uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, które jest jednocześnie naszym świętem patronalnym, są dobrym momentem, by zaprosić młodych do wielkiej przygody z Jezusem – dodał ks. Krzewiński.

Ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia młodzi obchodzili ten czas w sposób zdalny – duchowo. Za pośrednictwem platformy pielgrzymowali do sanktuarium bł. Karoliny. Rozważali również niedzielną liturgię słowa i na nowo stawiali pytania dotyczące Bożego Królowania, które – jak tłumaczy ks. Łukasz Krzewiński – w wydaniu Jezusa było służbą i ofiarą.

Młodzi wraz z duszpasterzem od pierwszych chwil weszli ze swoim przesłaniem w przestrzeń internetową – stworzyli specjalną zachętę, publikując okolicznościowy film.

KANAŁ YOUTUBE
FACEBOOK KSM

print