Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy stała się miejscem świętowania 25. rocznicy istnienia Fundacji „Wiatrak”, 100. rocznicy urodzin patrona organizacji św. Jana Pawła II, a także finału ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART”.

W czasie obchodów, które ze względu na obostrzenia związane z pandemią były transmitowane, zaprezentowano listę tegorocznych laureatów statuetek „Przyjaciel Wiatraka”. Wyróżnienia trafiły do osób oraz firm, które w ostatnim czasie wspierały fundację na wielu płaszczyznach. W gronie tym znaleźli się: biskup ordynariusz Jan Tyrawa, ks. prałat Jan Andrzejczak, Aneta Podyma-Milczarek, Jacek Rutkowski, Marian Pacholski, Jacek Łangowski, Arkadiusz Matczyński, Zbigniew Grześ oraz „Auchan Bydgoszcz”.

Podczas wyjątkowych urodzin podsumowano dziewiątą edycję ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART”. Hasło tegorocznego wydarzenia „Wiara i rozum” zostało zaczerpnięte z encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”. – Te dwa skrzydła, o których wspomina Ojciec Święty, w naturalny sposób wpisały się również w nową odsłonę „Wiatraka”, który już od 25 lat, czyli od 1995 roku, edukuje zgodnie z nauką św. Jana Pawła II. Z tego nauczania staramy się wydobywać nieustannie rzeczy nowe, odkrywając jednocześnie niezmienny „kręgosłup” – mianowicie dbanie o każdy wymiar ludzkiego życia w jego odniesieniu do celu ostatecznego, jakim jest zjednoczenie człowieka z Bogiem – tłumaczy dyrektor Fundacji i Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” ks. Tomasz Klafetka.

Festiwal cieszył się dużą popularnością, a zmagania konkursowe obejmowały siedem kategorii. Były to: plastyka (malarstwo i rysunek), rękodzieło, fotografia, twórczość literacka, muzyka, taniec, teatr. – Wpłynęło w sumie 495 prac przygotowanych przez 642 uczestników. Wśród prac zespołowych należy wymienić teatr (58 osób i 7 przedstawień teatralnych) oraz taniec (43 osoby i 7 choreografii). Wszyscy musieli zmierzyć się z tematem, spróbować go zrozumieć i przełożyć na twórczość artystyczną. W ten sposób mieli możliwość rozwoju kreatywności, umiejętności twórczych, a przede wszystkim wiary we własne siły – powiedziała dyrektor festiwalu „fART” Małgorzata Kozioł, dodając, że realizacja tego przedsięwzięcia przypadła na trudny okres pandemii, często związany z przymusową izolacją, zawieszaniem zajęć terapeutycznych, opiekuńczych i wychowawczych.

Wernisaż zgromadzonych prac miał miejsce w kawiarni artystycznej Domu Jubileuszowego Jana Pawła II w Bydgoszczy, siedzibie Fundacji „Wiatrak”. To również tam odbyła się ich ocena, a zarazem wyłonienie laureatów przez grono specjalistów z wymienionych dziedzin. Jury przyznało 14 nagród głównych, 14 wyróżnień specjalnych, 27 wyróżnień oraz nagrodę Grand Prix Festiwalu „fART”.


Po 25 latach „Wiatrak” przyjął nową strategię swojego funkcjonowania, poszukując w ten sposób nowych sposobów realizacji dziedzictwa Ojca Świętego. – Podzieliliśmy naszą działalność na pięć podstawowych segmentów, tj.: edukacja, integracja społeczna, kultura, współpraca międzynarodowa oraz wsparcie psychologiczne i duchowe. W „Wiatraku” każda osoba – niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy sytuacji życiowej – może poszerzać swoją wiedzę, rozwijać talenty oraz odkrywać radość płynącą z bycia darem dla drugiego człowieka. „Wiatrak” otwiera się również na współpracę z lokalnym biznesem, który kieruje się podobnymi wartościami i chce w pozytywny, wymierny sposób wpływać na społeczeństwo. Dzięki efektywnej działalności ze świadomymi przedsiębiorcami staramy się łączyć cele biznesowe, które wzmacniają organizację wizerunkowo i przekładają się na realne korzyści. Razem możemy czynić jeszcze więcej dobra! – podsumował dyrektor Fundacji i Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” ks. Tomasz Klafetka.

Całość została zwieńczona koncertem zespołu Pectus.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print