Spacer Orszakowy i Orszakowy Challenge Kolędowy – to hasła dwóch z czterech inicjatyw zaproponowanych przez Fundację „Orszak Trzech Króli”.

Epifania, chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi, odbędzie się – jak zawsze – 6 stycznia. W jej centrum znajdzie się Msza Święta. Zabraknie jednak barwnych, wielotysięcznych orszaków, które szły ulicami miast i wsi. – Pomimo tego że wirus wymógł na nas ograniczenie liczby uczestników świętowania, nie spoczęliśmy. Stąd propozycja kilku inicjatyw, które wbrew obostrzeniom mogą nas jeszcze bardziej zjednoczyć i pokazać siłę chrześcijańskiego świadectwa – powiedział Marek Piątkowski z lokalnego ośrodka Fundacji Światło-Życie, która wraz z Ruchem Światło-Życie organizowała od początku jeden z największych w Polsce – Bydgoski Orszak Trzech Króli.

Pierwszą z inicjatyw jest ta pod nazwą Mini Orszak. To wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym czy koncertowym, któremu towarzyszy pokłon przed Świętą Rodziną czy wędrowanie do szopki. Ważne, by uczestnikom zostało zapewnione bezpieczeństwo sanitarne. Zgłoszenia od organizatorów są przyjmowane przez stronę orszak.org. Chętni otrzymają od fundacji darmowe pakiety koron i śpiewników oraz ubezpieczenie.

Fundacja „Orszak Trzech Króli” proponuje również śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym, a także ze znajomymi. Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, takie wieczory mogą odbyć się m.in. w kościołach, domach kultury lub innym miejscu, gdzie znajduje się szopka i żłóbek z Dzieciątkiem. – Proponujemy, by spotkania odbyły się  5 stycznia w godzinach 17-20 . Kulminacyjnym punktem byłoby zaśpiewanie o 19:00 kolędy „Mędrcy Świata”. Nagranie lub zdjęcie można przesyłać do fundacji. Dzięki temu stworzymy kolędową mapę Polski – dodał Marek Piątkowski.

Trzecia z inicjatyw to Orszakowy Challenge Kolędowy. – Zachęcamy rodziny, by nagrały filmik, na którym wspólnie kolędują w domu, a następnie umieściły go na Facebooku, Twitterze, Instagramie z hasztagiem #koledujmyrazem – tłumaczy Regina Piątkowska. Każdy klip powinien kończyć się nominacją kolejnej rodziny do nagrania kolędy lub pastorałki. Sposób wykonania jest dowolny. W nagraniu powinny wystąpić minimum dwie osoby, a najlepiej całe rodziny. Całość nie powinna być dłuższa niż pięć minut, a kolęda musi być wykonana przez osoby występujące w filmiku. Uczestnik powinien posiadać pełne prawa autorskie do ścieżki dźwiękowej, której używa. W razie potrzeby instrumentalną wersję dźwiękową można pobrać ze strony www.orszak.org. Nagrania mogą być zamieszczane aż do 2 lutego 2021 roku.

W związku z ograniczoną liczbą osób, które będą mogły w tym roku wziąć udział w orszakach, fundacja przygotowała propozycję dla rodzin chcących przespacerować się 6 stycznia szlakiem Trzech Króli. Do tego posłużą projekty plansz związanych z mansjonami orszakowymi (Herod, Gospoda, Anioły, Szopka itd.), które organizator spaceru może wywiesić w mieście. Plansze będą zawierały zadania dla zgłoszonych spacerowiczów. Następnie trzeba będzie przygotować lokalną mapkę trasy z zaznaczonymi miejscami-planszami. Ilość mapek i sposób ich dystrybucji musi zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne – dodał Marek Piątkowski, zapraszając po szczegóły na stronę www.orszak.org.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcie: Wiesław Kajdasz

print