Zmarła Hanna Marchlik, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, członek zarządu Oddziału Okręgowego w Toruniu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 21 stycznia, w kaplicy na cmentarzu parafialnym Świętej Trójcy przy ul. Lotników w Bydgoszczy. O godz. 9:30 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o godz. 10:00 Msza Święta.

Hanna Marchlik urodziła się w Bydgoszczy w 1948 roku. Z wykształcenia była magistrem biologii. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu powróciła do rodzinnego miasta, gdzie założyła rodzinę, zostając żoną i mamą dwóch córek.

Od 1991 roku była wdową, a jej prywatne życie od ponad trzydziestu lat splatało się nierozerwalnie z wielką aktywnością społeczną pro publico bono. Dwie płaszczyzny tej aktywności to Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz odrodzona w Polsce w 1996 roku, Akcja Katolicka.

W latach 2003-2015 Hanna Marchlik bezinteresownie prowadziła sekretariat bydgoskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Przedsięwzięcia i dzieła w obszarze kultury chrześcijańskiej, inspirowane i kierowane przez Hannę Marchlik, a także realizowane z jej bezpośrednim udziałem, można usytuować na trzech podstawowych płaszczyznach. Były to, zawsze inspirowane chrześcijaństwem: działalność w sferze symboliki i ducha, działalność w dziedzinie społecznej edukacji oraz działalność charytatywna.

„Zjednoczeni w formacji, modlitwie i działaniu nie możemy pozwalać na postępującą sekularyzację. Mocą płynącą z Eucharystii powinniśmy z odwagą dawać świadectwo wiary i stawiać stanowczy opór atakom kierowanym na Kościół. To właśnie będzie można nazwać dojrzałą wiarą. Prowadzenie działalności apostolskiej nie jest możliwe bez uwierzenia w Tego, który realnie i prawdziwie jest obecny w Eucharystii. Wprowadzajmy więc Chrystusa w samo centrum spraw ludzkich” – powiedziała w nidawno udzielonym wywiadzie dla Przewodnika Katolickiego.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie…