„Prymas Tysiąclecia daje dużo praktycznych wskazówek dla człowieka, rodziny, relacji państwo-Kościół” – powiedział ks. dr Jerzy Jastrzębski. „Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński – inspiracje dla Kościoła, parafii i rodziny” – to tytuł rekolekcji, które poprowadził w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach.

Kapłan archidiecezji warszawskiej zauważył, że według kard. Stefana Wyszyńskiego u fundamentów wszystkiego znajduje się człowiek. – Chodzi o uszanowanie jego godności. Uszanowanie kogoś, kto jest istotą cielesną, a zarazem duchową, co – jak wiadomo – negowali komuniści. Dzisiaj, chociaż nie ma wprost takiej narracji, jaka była wówczas, że religia to opium dla ludu, materializm, tempo życia, konsumpcjonizm powodują takie funkcjonowanie, jakby nie istniała sfera duchowa – stwierdził, dodając, że według prymasa człowiek ma swoje prawa, gdzie najważniejszym z nich jest to do życia. Bóg jest jego dawcą i tylko On o nim decyduje.

Według Prymasa Tysiąclecia – jak przypomniał ks. Jerzy – rodzina powinna być Bogiem silna. Powinny ją wyróżniać dwie zasadnicze cechy: pobożność i sprawiedliwość.  – Chodzi o to, by Jezus miał w rodzinie swoją stałą obecność poprzez praktyki modlitewne, obecność Pisma Świętego. Z drugiej strony, rodzina przygotowuje dziecko do tego, by weszło ono w życie społeczne. Kardynał zachęcał, by rodziny rodziły i wychowywały dzieci oraz je kształtowały w duchu chrześcijańskim, aby uczyły dzieci pracowitości, sumienności, współdziałania w grupie. Tak ukształtowany człowiek  jest gotowy przejść do kolejnego etapu życia społecznego, czyli przestrzeni pracy, zarówno dla narodu, jak i państwa – zauważył kapłan.

Według kard. Wyszyńskiego są dwie najtrwalsze wspólnoty na świecie: parafia i rodzina. – Historia nas uczy, że zarówno w czasach demokratycznych, jak i królewskich, zaborów, zawsze istniały właśnie rodzina i parafia. Wszystkie inne wspólnoty pojawiają się i znikają. Parafia jest ogromną pomocą dla rodziny. Daje nie tylko możliwość korzystania z sakramentów, ale istnieje w niej konkretne życie – dobroczynne, kulturalne, edukacyjne. Dlatego ta aktualność parafii jako wspólnoty, która wspomaga rodzinę, jest bardzo ważna – dodał rekolekcjonista.

Analizując osobowość i cechy, które wyróżniają Prymasa Tysiąclecia, ks. dr Jastrzębski wymienił na pierwszym miejscu zawierzenie Bogu przez Maryję. – Przywołajmy chociażby czas uwięzienia. Prymas każdego dnia mógł zginąć, a jednak z ufnością modlił się i pracował. W tym czasie dużo czytał, uczył się języków obcych. Po prostu dobrze wykorzystywał ten czas. Potem widzimy, że taka organizacja czasu dotyczyła całego okresu jego posługi – stwierdził. Kolejne cechy, które wymienił rekolekcjonista, to praca nad sobą, wielkie zmaganie i dyscyplina. – Prymas był  również człowiekiem pojednania. Jeżeli doznał jakiejś krzywdy, przebaczał i modlił się. Od dnia śmierci towarzysza Bolesława Bieruta dopisał go do intencji modlitwy brewiarzowej. Do końca swego życia modlił się za niego – powiedział.

Na pytanie: co dalej? ks. dr Jerzy Jastrzębski odpowiada, że po beatyfikacji przyjdzie czas na modlitwę o rychłą kanonizację. – Jestem człowiekiem, który ponad dwadzieścia lat promuje nauczanie kard. Wyszyńskiego i będę robił to dalej. Mamy dużo publikacji, wydawnictw o kardynale, takich z wysokiej półki. I teraz chodzi o to, by z tego wysokiego poziomu zejść trochę niżej, zachowując przesłanie Wyszyńskiego, ale używając nieco innej, zrozumiałem także i dla współczesnego pokolenia narracji – podsumował.

Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach, ks. dr hab. Edward Wasilewski powiedział, że kilka miesięcy temu wspólnota obchodziła 40-lecie istnienia. Wspomniał, że to właśnie kard. Stefan Wyszyński, jako arcybiskup gnieźnieński i warszawski, 1 października 1978 roku wydał dekret w sprawie utworzenia ośrodka duszpasterskiego w Białych Błotach, a 1 marca 1979 roku erygował kaplicę, natomiast 1 października 1980 roku parafię, powołując ks. Włodzimierza Reformata na urząd pierwszego proboszcza. Warto przy tej okazji wspomnieć, że uczestnikom rekolekcji towarzyszył obraz Prymasa Tysiąclecia, który ofiarowali do świątyni parafianie – Iwona i Jerzy Kasprzakowie. W ramach rekolekcji wierni mogli również zapoznać się z wystawą „Rodzina Bogiem silna”, którą przywiózł ksiądz rekolekcjonista.

Ks. dr Jerzy Jastrzębski święcenia kapłańskie przyjął w 2000 roku z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 2004-2007 ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz homiletykę na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Studia te zwieńczył obroną pracy doktorskiej poświęconej nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Od roku 2010 pracuje w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, gdzie wykłada homiletykę, retorykę i nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest autorem kilku publikacji z zakresu homiletyki i retoryki, pośród których największy rozgłos zyskała książka „Paragraf w sercu. Kardynał Stefan Wyszyński o miłości i sprawiedliwości społecznej”. Należy do Komisji Teologiczno-Historycznej Archidiecezji Warszawskiej do spraw Beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia oraz do Wspólnoty Emmanuel, z którą prowadzi kurs z Katolickiej Nauki Społecznej – „Drogę Zacheusza”.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 

 

 

 

 

 

 

print