Tysiące odsłon uzyskały poszczególne materiały filmowe, które przygotowano w ramach szkolnych rekolekcji wielkopostnych dla uczniów z terenów diecezji bydgoskiej. Spotkania musiały odbywać się w formie online, a przygotowania do nich trwały wiele tygodni.

„Te ławki miały zapełnić się wami. Młodymi ludźmi, którzy przyszliby tutaj. Po to, by postawić Bogu tak wiele pytań” – mówił ks. Łukasz Krzewiński w jednym z filmów, które umieszczono na specjalnie dedykowanych stronach. – Niedawno minął dokładnie rok, kiedy w marcu ogłoszono czas pandemii, a rekolekcje szkolne zostały odwołane. Dlatego postanowiliśmy wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia, myśląc, co zrobić, by sytuacja się nie powtórzyła. Do projektu udało się zaprosić księży, katechetów, kleryków seminarium, młodzież, dzieci – powiedział dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.

Program był bardzo prosty, a jego trzon tworzyły trzy nauki rekolekcyjne i zajęcia własne uczniów pod opieką nauczycieli religii. – Rekolekcje są zawsze wyzwaniem. W sposób szczególny te dla całej diecezji, gdzie każdy jest inny, każda klasa, szkoła to często zupełnie odrębne światy, które musi coś łączyć. Bez wątpienia tym wspólnym mianownikiem jest wielkie pragnienie poszukiwania sensu, którego bez Boga nie można do końca zaspokoić – dodał ks. Łukasz Krzewiński.

Główny temat rekolekcji dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych brzmiał „Eucharystia – autostrada do nieba z bł. Carlo Acutisem”. – Myślę, że jest on patronem na ten czas. Śmiem powiedzieć, że także patronem zdalnego nauczania. Człowiekiem, którego nazywa się współczesnym influencerem. Kimś, kto „przecierał” szlaki w internecie, czyniąc z niego wielkie pole do ewangelizacji, które chcemy wykorzystać także w czasie rekolekcji – dodał ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.

Podczas jednej z katechez uczestnicy wielkopostnych rekolekcji mogli przenieść się do wnętrza Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. – Właśnie dzisiaj jest dla nas bardzo ważny dzień. Z klerykiem Grzegorzem jedziemy do spowiedzi. Na naszym przykładzie powiemy, jak dobrze przeżyć spowiedź świętą, która jest przygotowaniem do Eucharystii. Możemy już jechać? Daj mi jeszcze chwilkę, bo kończę rachunek sumienia. Poczekaj na mnie w samochodzie parę minut – dialogowali klerycy, po czym zabrali „widzów” w drogę do konfesjonału. – Naszym przewodnikiem po tych rekolekcjach jest bł. Carlo Acutis. Tak jak on powiedział, że Eucharystia jest autostradą do nieba, tak spowiedź jest taką bramką wstępu. Wiadomo, można jechać inną drogą niż autostrada. Ale ta droga jest pełna dziur, przeszkód, a nawigacja wciąż będzie mówiła nam „zawróć” – dodał kleryk. – Spodziewałam się, że rekolekcje będą nudne. Okazało się jednak, że było zupełnie inaczej, a tematy były ciekawe – powiedziała uczennica czwartej klasy Zuzanna Brycka.

Uczestnicy rekolekcji mogli również odwiedzić online Muzeum Misyjne Zgromadzenia Ducha Świętego, a także przenieść się do kuchni na plebanii bydgoskiej parafii św. Antoniego z Padwy, gdzie ks. Janusz Konysz piecze zdrowy chleb, dzieląc się nim symbolicznie z siostrami albertynkami.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcie: Marcin Jarzembowski

print