„W Wielki Czwartek w sposób szczególny dochodzą do głosu dwa z największych wydarzeń paschalnych – ustanowienie sakramentów Eucharystii oraz Kapłaństwa” – mówił w katedrze bydgoskiej biskup Jan Tyrawa.

Podczas Mszy Krzyżma Świętego ordynariusz podkreślił, że znajdują one swój szczytowy wyraz w Wieczerniku, gdzie ukazana została radykalna nowość, którą jest Chrystus, Jego miłość i ofiara. Według biskupa Tyrawy ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa objawia największą tajemnicę – że Bóg jest Miłością. – I Kościół poprzez sakrament kapłaństwa, a zwłaszcza poprzez Eucharystię, tę największą tajemnicę Boga chce wnieść w ten świat. Ukazuje najbardziej oryginalną cechę dla chrześcijaństwa, którą właśnie jest miłość – stwierdził, zwracając uwagę na kolejny przymiot będący wyrazem ustanowienia sakramentu kapłaństwa. – To misja, posłanie – najpierw Syna, który czyniąc wolę Ojca, naraża się na krzyż. Potem misja tych, których później ustanowił i także posłał – dodał.

HOMILIA

 

W czasie liturgii biskup Tyrawa dokonał konsekracji krzyżma świętego, poświęcenia olejów chorych i katechumenów. Miało miejsce także odnowienie przyrzeczeń kapłańskich oraz odnowienie czasowych ślubów przez dwie siostry ze Stowarzyszenia Sióstr Satyaseva – Katechetek Rodzin (SCS). Służebnice Prawdy Bożej pracują na co dzień w rezydencji ordynariusza oraz w Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II w Bydgoszczy. – Życzymy tobie, pasterzu, wszelkich potrzebnych łask od Boga, który jest Miłością – mówił na zakończenie ks. kanonik Karol Glesmer, kierując do ordynariusza słowa wdzięczności w imieniu członków Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej oraz księży.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print