„Papieżu kochany, niech Jezus Zmartwychwstały obdarza pokojem ciebie i Kościół cały”. To fragment życzeń, które Weronika Andrysiak ułożyła dla Ojca Świętego. Powstały one w ramach ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Kartka wielkanocna do Papieża Franciszka, kontynuatora nauczania Jana Pawła II”.

Jedną z placówek, które wzięły w nim udział, była Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. – Mimo tego, że nasze dzieci wykonywały wcześniej różnego rodzaju kartki – dla starszych, samotnych, rówieśników z domów dziecka – to ten konkurs ma szczególną rangę, ponieważ prace dedykowane są samemu papieżowi – mówi katechetka w SP nr 2 Katarzyna Dobosz.

Dzieci na kartkach umieściły różne elementy wielkanocne. Nie obyło się bez baranka czy jajek – rozumianych jako symbol życia. Pojawiały się również portrety samego papieża Franciszka. – Życzenia, a to się czuje, pisane były od serca. Niektóre pomysły powstawały z inspiracji rodziców, którzy pewnie podszepnęli maluchom, co mają wykonać – podkreśliła Katarzyna Dobosz. – Chciałam papieżowi Franciszkowi sprawić radość. On jest przecież głową Kościoła. Moja laurka powstała prosto z serca – stwierdziła uczennica Malwina Wiśniewska. – Dla mnie, jako katechety, ten konkurs był również dobrą okazją do tego, by pokazać dzieciom nauczanie Kościoła – zwłaszcza pomoc drugiemu człowiekowi. Mam na myśli uczynki miłosierdzia. Wiemy doskonale, że papież Franciszek kontynuuje nauczanie Jana Pawła II, który wciąż nam przypominał, że bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto potrafi się dzielić i daje to, co ma, innym – podsumowała Katarzyna Dobosz.

Organizatorem konkursu, w którym mogły wziąć udział dzieci przedszkolne oraz uczniowie szkół podstawowych, był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Dwanaście kartek, wybranych przez jury spośród czterech kategorii wiekowych, zostało wysłanych do Watykanu.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print