„Sakrament chrztu pociąga wobec nas pewne zobowiązanie moralne” – zauważył ks. Damian Pawlikowski. Katedra św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem, w którym obchodzono Święto Chrztu Polski.

Święto ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 22 lutego 2019 roku. – W katedrze – matce wszystkich kościołów diecezji – gromadzi nas 1055. rocznica chrztu Polski. To wielkie wydarzenie, które stało się fundamentem wiary na polskiej ziemi – mówił ks. prałat Stanisław Kotowski, który przewodniczył Mszy Świętej.

Święto Chrztu Polski, choć obchodzone po raz trzeci, było okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. – Wszyscy jak tutaj jesteśmy, przed laty otrzymaliśmy chrzest. Nasi rodzice wzięli na siebie obwiązek, a nasza obecność tutaj świadczy o tym, że dobrze się z niego wywiązali, wychowali nas w wierze. W czasie Wielkich Obchodów 1000-lecia chrztu uroczystościom milenijnym przewodniczył  Prymas Tysiąclecia. Postawił wtedy jakże ważne i przecież wciąż aktualne pytanie: czy jako ludzie ochrzczeni urzeczywistniliśmy już w pełni ducha chrześcijańskiego w sobie i w naszym narodzie? I sam wówczas zaraz na nie odpowiedział: na pewno nie, jeszcze nie! – mówił podczas kazania ks. Damian Pawlikowski.

W świątyni modlili się przedstawiciele władz oraz wierni.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz