Przedstawiciele młodzieży maturalnej diecezji bydgoskiej przybyli na Jasną Górę, by podczas Mszy św. zawierzyć czas egzaminów Matce Bożej. Eucharystii, w czwartek 15 kwietnia, przewodniczył pasterz diecezji bp Jan Tyrawa.

Msza św. w Kaplicy Matki Bożej w intencji maturzystów rozpoczęła się o godz. 11.00. Słowa powitania skierował o. Wojciech Dec, podprzeor Jasnej Góry: „O dojrzałość, nie tylko zdanie egzaminu, ale o dojrzałość chcemy się dla was modlić i powierzać was opiece Matki Bożej, bo dojrzałość to dokonywanie mądrych wyborów, to rozróżnianie dobra od zła, to pytanie o wolę Pana Boga na to, do czego was w życiu zaprasza. Niech ta dzisiejsza modlitwa niesie taki owoc, (…) aby ta dojrzałość w waszym życiu była fundamentem wszystkiego, co będziecie czynić, aby wiara Bogu i bliskość wobec Matki Bożej to były te zasady, fundamenty waszego życia”.

„Do końca życia, do końca świata człowiek będzie miał problem ze swoim sumieniem, bo będzie miał problem z uznaniem w sobie dobra i zła. Do końca świata będziemy mieć problem z drugim człowiekiem, o tyle, o ile on będzie miał problem w swoim sumieniu z uznaniem dobra i zła, i nie potrzeba być żadnym prorokiem – do końca świata będą istnieć ci, którzy będą unicestwiani – mówił w homilii bp Jan Tyrawa. – Nie mówię tego, żeby siać pesymizm, żeby was lęk przed życiem przeniknął, tylko żebyście wiedzieli i z tym się liczyli, analizowali drogi ludzkości, kultury takiej czy innej, chrześcijaństwa czy ateizmu, żebyście śledzili samych siebie, również pod względem swojego sumienia, jak kształtujecie swoje sumienie, bo w tym będzie się wyrażać życie wasze”.

„Dla człowieka sumienia życie jest piękne, bo wynosi człowieka na szczyty pewnego ideału – podkreślił ks. biskup – I dlatego spotykamy w historii świata nie tylko przestępców, ale spotykamy świętych. A któż to jest święty? Święty to ten, który właśnie odkrył piękno świata, piękno życia, mimo że cierpiał, mimo że kończył swoje życie w męczeństwie. Dla niego życie było piękne. To jest paradoks. I właśnie dzisiaj w takie życie się wybieracie. I tego wam życzę, abyście w życiu swoim odkrywali piękno mimo, że będziecie mieli trudności, takie czy inne przeciwności losu, ale żebyście umieli mimo wszystko, na zasadzie takiego paradoksu, odkryć piękno życia i tego wszystkiego, co nas otacza”.

HOMILIA – BP JAN TYRAWA

KS. PIOTR WACHOWSKI – DUSZPASTERZ MŁODZIEŻY

AKT ZAWIERZENIA – JULIA

„Składam tutaj dzisiaj całą moją przyszłość, maturę, wiele intencji od moich przyjaciół i rodziny. Jest to wielka łaska, że mogę tutaj być, to na pewno nie jest tylko tradycja tylko jest to bardzo ważną część mojego życia” – mówi Gabrysia.

Maturzyści udzielili wywiadu dla Radia Jasna Góra: „Przyjechałam, bo chcę zawierzyć ten egzamin Maryi, naszej Matce, to bardzo pomaga i nadaje sensu naszemu życiu i mamy do czego dążyć” – mówi Antonina.

Julia z Bydgoszczy podkreśla: „To jest uzupełnienie tych wszystkich starań, tej całej nauki, która też jest ważna, ale czułam potrzebę żeby tutaj przyjechać, zawierzyć, zaufać…”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es
Zdjęcia i dźwięki: Marcin Jarzembowski

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.