Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej, Izba Pamięci Męczenników wraz z Polską Prowincją Karmelitów i Instytutem Karmelitańskim w Rzymie byli organizatorami międzynarodowej konferencji „Męczeństwo i proroctwo. Natura chrześcijańskiego świadectwa”.

Wydarzenie w formie online odbywało się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Teologicznego Oddział w Toruniu. – Są dwie okoliczności towarzyszące naszej konferencji. Pierwsza wynika z przypadającego i obchodzonego dzisiaj w polskich diecezjach wspomnienia towarzyszy męczeństwa bp. Michała Kozala. Wspomnienie samego błogosławionego biskupa, a w Bydgoszczy uroczystość patronalna diecezji i naszego seminarium przypada 14 czerwca – powiedział na wstępie rektor bydgoskiego seminarium ks. dr Marcin Puziak, dodając, że uczelnia stara się co roku utrwalać te szczególne daty.

Druga okoliczność – jak zauważył ksiądz rektor – nawiązuje do trwającego od ubiegłego roku jubileuszu 800-lecia męczeństwa św. Anioła Jerozolimskiego, obchodzonego przez Zakon Karmelitów. – Ten średniowieczny męczennik, a jednocześnie charyzmatyczny prorok wraz z innymi świętymi karmelitańskimi stale towarzyszy modlitwie diecezji bydgoskiej – powiedział ks. dr Marcin Puziak, zwracając uwagę na obecność w katedrze bydgoskiej stalli z wizerunkami św. Anioła i innych świętych karmelitańskich. – Tworzy się w ten sposób osobliwa bliskość duchowa między św. Aniołem a bł. Michałem – zauważył rektor.

Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne: „Męczeństwo proroków”, „Męczeństwo w historii Kościoła”, „Prorockie świadectwo”. W pierwszym bloku wystąpili: ks. dr Marcin Chrostowski (WSDDB, Bydgoszcz), o. lic. Roberto Toni O.Carm. (prowincjał karmelitów, Rzym), ks. prof. dr hab. Paweł Podeszwa (WT UAM, Poznań), w drugim: o. Manuel Bonilla O.Carm. (Institutum Carmelitanum, Rzym-Barcelona), ks. dr Paweł Hoppe (WSDDB, Bydgoszcz), o. Tadeusz Popiela O.Carm. (Casa Generalizia, Rzym), o. dr Jakub Walczak O.Carm. (Institutum Carmelitanum, Rzym), w trzecim: o. dr hab. Jerzy Skawroń O.Carm. (Gdańsk), o. dr Wiesław Strzelecki O.Carm. (WSD Karmelitów, Kraków), ks. prof. dr hab. Maciej Olczyk (WT UAM, Poznań), ks. dr Marcin Puziak (WSDDB, Bydgoszcz).

Prelegenci poruszyli m.in. tematy: „Męczeństwo proroków Starego Testamentu”, „Męczennicy hiszpańscy”, „Św. Anioł – średniowieczny męczennik współczesnej sprawy”, „Bluźnierstwo jako akt przemocy i narzędzie opresji. Perspektywa etyczna”, „Bł. Michał Kozal – nadawanie sensu ofierze z życia”.

Prowincjał karmelitów o. Bogdan Meger O.Carm. z Krakowa, dokonując podsumowania, powiedział, że utkwiło mu w pamięci jedno zdanie wypowiedziane przez współbrata o. Manuela Bonillę O.Carm. Były hiszpański prowincjał z Katalonii, przywołując świadectwo bł. Fernanda Garcii Sendry, powiedział: „Właśnie dowiedziałem się, że jutro pójdę do nieba”. – Nie powiedział: „Właśnie dowiedziałem się, że jutro umrę, zostanie wykonany na mnie wyrok”. Myślę, że jest to bardzo znamienne dzisiaj w świecie, który nie chce być ofiarny. W świecie, który w dobie konsumpcjonizmu pragnie tylko brać i używać. W świecie, który nie chce z siebie dawać – takie świadectwo człowieka, który potrafił wszystko postawić na Boga. Na Tego, który jest naszym największym szczęściem – powiedział o. Bogdan Meger O.Carm.

Przekaz z Bydgoszczy był nadawany z Izby Pamięci Męczenników, którą otwarto dwa lata temu w seminarium duchownym. Owocem konferencji będzie okolicznościowa publikacja, która ukaże się za kilka miesięcy.

Relacja w Przewodniku Katolickim

Tekst i zdjęcie: Marcin Jarzembowski