Blisko połowa z ponad 150 parafii diecezji bydgoskiej wzięła udział w akcji „Dzieci komunijne dzieciom misji”. To inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, która zachęca najmłodszych do modlitwy oraz solidarności z ich ubogimi rówieśnikami w krajach misyjnych.

W czasie trwania Białego Tygodnia dzieci pierwszokomunijne składają m.in. dobrowolną ofiarę, którą wcześniej, w porozumieniu z rodzicami, włożyły do specjalnej koperty dzieła misyjnego. Środki te, często z rysunkami, listami lub modlitwami, niosą do ołtarza w procesji z darami. – Serdeczne podziękowania za misyjne zaangażowanie należą się przede wszystkim rodzicom i ich dzieciom, a także duszpasterzom i katechetom – mówi dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych i koordynator duszpasterstwa na rzecz misji w diecezji bydgoskiej ks. Andrzej Marmurowicz, który zapraszał osobiście do wzięcia udziału w pomocy najmłodszych w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią.

Do akcji przyłączyli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Konstytucji 3 Maja. Dzieci złożyły swój dar w wysokości ponad tysiąca złotych. – Pragnę bardzo podziękować moim uczniom, którzy swoją ofiarnością pokazali, co znaczy w praktyce realizować przykazanie miłości bliźniego – powiedziała koordynator akcji i katechetka SP nr 2 w Nakle nad Notecią Katarzyna Dobosz, dodając, że w projekcie uczestniczyło ponad sześćdziesięcioro dzieci.

Dzięki ofiarom Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci każdego roku wspiera blisko trzy tysiące różnych projektów edukacyjnych, formacji chrześcijańskiej i ochrony życia dla dzieci poniżej 14. roku życia. Dzięki temu dziełu w krajach misyjnych funkcjonuje ponad dwa tysiące ośrodków dla dzieci – szkoły, szpitale, sierocińce, domy opieki i stołówki.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Katarzyna Dobosz

 

 

 

 

 

 

 

print