„Ich życiorysy były tak niepodobne, a dokonania dla chrześcijaństwa tak doniosłe, że każdy z nich zasługuje na osobne upamiętnienie” – mówił o Świętych Apostołach Piotrze i Pawle w uroczystość ich wspomnienia ks. kan. prof. KPSW dr hab. Mariusz Kuciński.

Katedra Świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem modlitwy w intencji papieża Franciszka. Uczestnicy pamiętali także o Benedykcie XVI, wspominając 70. rocznicę jego święceń kapłańskich. – Dzisiejsze spotkanie jest okazją do gorliwej modlitwy w intencji następcy św. Piotra. Chcemy w ten sposób wspomóc jego apostolskie posługiwanie – mówił proboszcz parafii katedralnej ks. prałat Stanisław Kotowski, który przewodniczył Mszy św.

KS. PRAŁAT STANISŁAW KOTOWSKI

 

Homilię wygłosił ks. kan. prof. KPSW dr hab. Mariusz Kuciński. – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła mówi o tym, że jedność Kościoła zbudowana jest z różnorodności tworzących go ludzi – podkreślił, dodając, że Kościół i wierni również dzisiaj przeżywają podobną uroczystość w katedrze bydgoskiej i we wszystkich kościołach świata. – Modlimy się w intencji papieża Franciszka i jego pontyfikatu, ale również dziękujemy za 70 lat posługi papieża emerytowanego Benedykta XVI – podkreślił.

Dyrektor Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy, którego celem jest m.in. promowanie wiedzy z zakresu teologii i nauczania kardynała, Benedykta XVI, przywołał słowa arcybiskupa Alfonsa Nossola, który z jednym wywiadów mówił: „Patrząc na Benedykta XVI, cisną się na usta słowa Pana Jezusa: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8). – Rzeczywiście, jest on człowiekiem, który Boga ogląda. Jego teologia jest równocześnie teologią esencjalnie i głęboko zakotwiczoną w całej materii wiary – mówił ks. kan. prof. KPSW dr hab. Mariusz Kuciński, cytując dalej obecnego Ojca Świętego.

HOMILIA

 

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst, zdjęcia, nagrania: Marcin Jarzembowski

print