„Jesteśmy dowodem i świadectwem nadziei” – mówił ustępujący przewodniczący międzynarodowy Yancarlos de Jesús Carrasco de los Santos. Bydgoszcz była gospodarzem Światowego Zjazdu Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej.

Podczas kilkudniowego wydarzenia, które odbywało się w formie zdalnej, wybrano nowy zarząd, a także ustalono kierunki działalności stowarzyszenia na kolejnych pięć lat. – Z powodu  bycia „dzieckiem Maryi” towarzyszy nam poczucie błogosławieństwa. Jest ono zarazem największą łaską, jaką możemy się cieszyć, należąc do grupy młodych, którzy służąc Chrystusowi i Jego Królestwu, otrzymują o wiele więcej – dodał Yancarlos de Jesús Carrasco de los Santos.

Zgromadzenie generalne wybrało nową przewodniczącą – Patricię Isabel Roppę Godoy pochodzącą z Peru. W skład nowej Rady Międzynarodowej weszli: Maria Sfeir (radna dla Afryki), Catrina Erika Morais Lima (radna dla obu Ameryk), Marie Claire Solon Balo (radna dla Azji),  Marta Andreia Alves Araújo (radna dla Europy). – Nasze spotkanie wniosło świeżość i ogrom pozytywnych inspiracji. To piękne, że choć żyjemy w różnych zakątkach świata, łączy nas jeden duch i możemy się wzajemnie wspierać. Świadectwo życia członków Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej, którzy pragną przejąć odpowiedzialność za wspólnotę, to wyraz ich szczerej miłości do Matki Bożej – podkreśliła Joanna Siejak, delegatka z Polski.

Stowarzyszenie Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej zostało założone na życzenie Najświętszej Maryi Panny, które 18 lipca 1830 roku, podczas objawień w Paryżu, usłyszała św. Katarzyna Labouré. Wspólnota pragnie iść z Maryją do Jezusa, realizując przy tym charyzmat św. Wincentego a Paulo, rozwijając ducha apostolskiego i służąc ubogim. W Polsce Wincentyńska Młodzież Maryjna gromadzi około tysiąca świeckich członków, którzy angażują się w życie Kościoła. Na czele Stowarzyszenia stoi zarząd, wybierany podczas zgromadzenia krajowego na trzyletnią kadencję. – W samej Bydgoszczy brakowało fizycznej obecności młodych z różnych stron świata, którzy wypełniliby bazylikę św. Wincentego a Paulo wielokulturową mozaiką uśmiechniętych twarzy. Czuć było jednak ich modlitwę, jedność i ducha wspólnoty – dodał moderator wydarzenia ks. Maciej Musielak CM.

Wincentyńska Młodzież Maryjna ma nie tylko wymiar ogólnopolski, ale również międzynarodowy. Stowarzyszenie jest obecne aż w 62 krajach na świecie. Jego najwyższy organ to zgromadzenie generalne, zwoływane przez przewodniczącego międzynarodowego, raz na 5 lat. Uczestniczy w nim rada międzynarodowa, sekretariat oraz delegacje ze wszystkich krajów, w których funkcjonują wspólnoty WMM. Czwarte zgromadzenie generalne odbywało się w 2015 roku w Salamance w Hiszpanii. Kolejne zaplanowano na 2020 rok w Polsce, a dokładnie w Bydgoszczy. Ze względu na ogólnoświatową sytuację związaną z pandemią zgromadzenie zostało przełożone na ten rok.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: materiały WMM

print