„Kiedy myślę o tym wspaniałym kapłanie i jego śladach w moim życiu, uzmysławiam sobie, że nic nie dzieje się bez przyczyny” – wyznaje Anna Maćkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Kardynała Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią.

Jak dodaje, jej rodzice pełni wiary i zaangażowani w życie Kościoła oraz parafii, nie raz wspominali prymasa, jego kazania i niezłomną postawę. – Więc już jako dziecko wiedziałam, jak ważną osobą był dla Kościoła i naszej Ojczyzny. Jako Prymas Polski, jednocześnie biskup gnieźnieński, bywał w naszej parafii w Nakle nad Notecią kilka razy. Stąd pierwsze spotkanie z nim miało miejsce właśnie we wspólnocie św. Wawrzyńca. Miałam wtedy zaledwie trzy latka – powiedziała.

To był 1 czerwca 1971 roku, kiedy w parafii  odbywała się wizytacja prymasa. – Zaplanowane było również spotkanie z chorymi, w które zaangażowana była moja mama. Ciocia Zosia, siostra mojej mamy odprowadzała mnie do przedszkola i przechodziłyśmy obok kościoła, gdzie właśnie witano prymasa. Zobaczyła nas siostra Maria, do której uczęszczałam na lekcje religii. Powiedziała, że tak pięknie wyglądam (to był Dzień Dziecka i byłam przebrana za „Muchomorka”), wręczyła mi ogromny bukiet goździków i zaprowadziła do księdza prymasa, bym je mu wręczyła. On pochylił się nade mną i zapytał, jak mam na imię, a potem wziął na ręce. Pamiętam jego miły głos i dobrotliwy uśmiech – wspomina.

Potem nadszedł rok 2000. Anna Maćkowska, jako młoda dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią, wraz gronem pedagogicznym zastanawiała się nad wyborem patrona szkoły. – Trochę „pomógł” nam w tym Sejm RP, który ogłosił rok 2001 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. I to nie był przypadek. To zainspirowało nas, by bardziej pochylić się nad tą postacią. Wszyscy zadecydowaliśmy, że chcemy mieć właśnie takiego patrona. I tak od dwudziestu lat ksiądz prymas „opiekuje się” naszą szkołą. Staramy się ukazywać dzieciom te wartości, którym był wierny kardynał Stefan Wyszyński w oparciu o ABC Społecznej Krucjaty Miłości – podkreśliła.

Rok 2021 jest dla Anny Maćkowskiej i placówki, którą kieruje szczególnym czasem. – To uroczystości beatyfikacyjne, w których biorę udział, jak i 20. rocznica nadania naszej szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Na pamiątkę tych wydarzeń w październiku zostanie wmurowana tablica pamiątkowa. „Musicie mieć w sobie coś z orłów. Serce orle i wzrok orli ku przyszłości… Musicie ducha hartować, aby móc jak orły przelatywać w przyszłość Ojczyzny”. Słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego umieszczone na tej tablicy  niech wytyczają naszym uczniom drogę ku przyszłości. Mam nadzieję, że moi wychowankowie spoglądając na swojego patrona, będą odważnie patrzeć w przyszłość – powiedziała.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcie: archiwum Anny Maćkowskiej

 

print