„Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych” – to nazwa projektu, w ramach którego w Szubinie powstał ogród dla motyli i owadów zapylających. Stało się tak dzięki zaangażowaniu członków Parafialnego Zespołu Caritas przy wspólnocie św. Andrzeja Boboli.

Wspomniany projekt jest odpowiedzią na wezwanie Franciszka, który zwraca uwagę na potrzebę budzenia ekologicznej wrażliwości.

Zespół Caritas złożył ofertę pod szczegółową nazwą „Ogród dla motyli i owadów zapylających miejscem spotkań lokalnej wspólnoty oraz edukacji młodzieży przedszkolnej i szkolnej”. Na realizację zadania otrzymał wsparcie ze środków programu dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w kwocie 12,5 tysiąca złotych. Pozostała suma to wkład własny, wsparcie fizyczne oraz finansowe darczyńców.

W ramach realizacji zadania zagospodarowano skwer w centrum miasta. Wykonana została ścieżka, zamontowano elementy małej architektury dla mieszkańców, domki dla motyli, owadów zapylających, a także posadzono krzewy i kwiaty, umożliwiające miejsce bytowania i rozmnażania. W działania zaangażowane zostały lokalne instytucje i organizacje.

Oficjalnego przecięcia wstęgi i otwarcia ogrodu dokonali: koordynator merytoryczny projektu Danuta Siewkowska, burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli ks. Jacek Pawelczyk oraz animator diecezjalny Laudato si’ Sławomir Piotrowski. – Pierwsze kwitnienie roślin już za nami. Kolory, które pojawiły się na skwerze, a wraz z nimi liczne motyle, cieszyły oko mieszkańców już w tym sezonie. Jednak zaprojektowany ogród w pełnej krasie podziwiać będzie można dopiero w przyszłym roku, kiedy zakorzenią się i zakwitną wszystkie rośliny – powiedziała Danuta Siewkowska.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

MJ
Zdjęcia: Piotr Bembenek

print