Odcinek z Bydgoszczy do Górska mieli do pokonania uczestnicy XXIX Biegu Sztafetowego i VI Maratonu Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Kilkuset osobom z całej Polski towarzyszył wspólny cel, jakim było oddanie czci kapłanowi i męczennikowi.

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach, z którego 19 października 1984 roku męczennik wyruszył w swoją ostatnią drogę. – Każdy, kto dzisiaj bierze udział w tym wydarzeniu, jest zwycięzcą. To nie tylko wysiłek fizyczny, ale niesienie w sercu ideału, jaki pokazywał błogosławiony – by biec w dobrym kierunku, dotrzeć do mety i osiągnąć chwałę nieba – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył modlitwie.

HOMILIA

 

Była to jego pierwsza wizyta w Sanktuarium Nowych Męczenników. – Przekraczasz progi tej świątyni, w której kapłan, męczennik za wiarę i ojczyznę, ostatni raz sprawował Najświętszą Ofiarę i stąd wyruszył na szlak ku chwale nieba – mówił kustosz i proboszcz ks. prałat Józef Kubalewski, prosząc jednocześnie ordynariusza o poświęcenie obrazu z wizerunkiem bł. Stefana Wyszyńskiego. – Nasza parafia, którą erygował w 1976 roku Prymas Tysiąclecia, wdzięczna Bogu za wyniesienie go do chwały ołtarzy, ufundowała obraz, jako wotum wdzięczności. Jest on dziełem – podobnie jak wizerunki św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – artysty malarza płk. Wojciecha Bleji z Rogowa – dodał ks. prałat Józef Kubalewski.

Po Mszy św. przedstawiciele dwudziestu jeden drużyn oraz piętnastu maratończyków zebrali się przed sanktuarium, składając wiązanki przy obelisku upamiętniającym kapelana „Solidarności”. – Ksiądz Jerzy był dla „Solidarności” wyjątkową postacią. Nie chcemy by pamięć o nim, o jego naukach i dziedzictwie, które nam pozostawił, została wymazana – powiedział Jakub Gaszak z Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność. – Wydarzenie ma przede wszystkim charakter wspólnotowy – dodał Marek Piątkowski z Fundacji Światło-Życie Ośrodka w Bydgoszczy, która wraz z Ruchem Światło-Życie i Regionem Bydgoskim NSZZ „Solidarność” była organizatorem biegu i maratonu. Projekt został zrealizowany również dzięki wsparciu środków unijnych, przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Uczestnicy pobiegli ulicami Bydgoszczy w kierunku mostu na Wiśle – w stronę Torunia, kończąc swoje zmagania przy Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

Wydarzenie zainaugurowało obchody 37. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W sobotę, 16 października, na trasie z Bydgoszczy do Włocławka wyruszy po raz ósmy pielgrzymka rowerowa. W niedzielę, 17 października, o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego, transmitowana przez TV Polonia. Natomiast we wtorek, 19 października, o godz. 17.00 zostanie poprowadzony różaniec z rozważaniami bł. ks. Jerzego, a całość zwieńczy Msza św. o godz. 18.00.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print