Poezja i proza czytane przez Jerzego Zelnika oraz Barbarę Jurczyńską, znalazły się na audiobooku „Listy zza krat do św. Jana Pawła II”. Jest on owocem ogólnopolskiego konkursu „Więźniowie w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”.

Wydarzenie zostało zrealizowane przez Bractwo Więzienne Samarytania oraz Areszt Śledczy w Bydgoszczy. – Jestem przekonana, że ten audiobook w sposób wyjątkowy wpisuje się w podejmowane inicjatywy, upamiętniające postać największego z Polaków, św. Jana Pawła II oraz przenosi odbiorców w świat skazanych, odbywających karę pozbawienia wolności. Pozwala także przyjąć sercem słowa z Ewangelii wg św. Mateusza „…byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” – powiedziała Anna Stranz.

Prezes Bractwa Więziennego Samarytania zmarła po krótkiej i niespodziewanej chorobie 28 września, a sfinalizowanie wydawnictwa stało się częścią jej testamentu. Audiobook tworzy w sumie 19 ścieżek dźwiękowych. – Udział w konkursie literackim, w czasie pobytu w zakładzie karnym, był dla mnie ważny. Oprócz retrospekcji wspomnień, przemyśleń i emocji związanych z osobą naszego papieża, dał mi szansę na wyartykułowanie moich myśli. Bo Jan Paweł II odegrał i odgrywa wielką rolę w moim życiu. Jego osoba, myśli, słowa stanowią niedościgniony ideał człowieczeństwa. Dlaczego niedościgniony? Bo ideały są jak gwiazdy. Nie sposób ich dotknąć, a oświetlają drogę – powiedział Jacek Stępień z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu.

Jego prozie zatytułowanej „Drogi Zbawienia” jury przyznało trzecie miejsce. – Wydaje mi się, że najszlachetniejszą formą resocjalizacji, jest obcowanie z szeroko pojętą kulturą, przede wszystkim z książką, ale też z teatrem i filmem. Można wspiąć się jeszcze wyżej, odkrywając w sobie twórcze zdolności. Polecałbym też powrót do teatru wyobraźni, czyli radia. Utrwalając dźwiękowo listy zza krat, miałem do czynienia nie tylko z wierszami pisanymi prosto i z wiarą, ale również z poetycką prozą. W całej tej twórczości wyczuwalny jest zapał autorów, jak i szczere świadectwo, refleksja nad własnym życiem. Wszystko to związane z charyzmatem największego z Polaków – św. Jana Pawła II – podkreślił aktor i reżyser Jerzy Zelnik. – To zaskakująca, nasycona ogromnymi emocjami historia ludzka, powrót do przeszłości, całe spektrum uczuć: od nostalgii, poprzez ból, bezsilność, aż do dziecięcej ufności, wiary, szacunku i miłości do św. Jana Pawła II. Dziękuję za wzruszenie, które towarzyszyło mi przy nagrywaniu – dodała lektorka Barbara Jurczyńska.

Audiobook pod patronatem Polskiego Radia Pomorza i Kujaw powstał w warszawskim Studio Nagrań „Arka”. Całość została zrealizowana przez Ewę Dąbrowską i Marka Rzepę, a projekt okładki wykonała Zofia Płachta.

Audiobook można pobrać m.in. ze strony www.bractwowiezienne.samarytania.pl W przygotowaniu jest także płyta, której limitowany nakład ma wynieść tysiąc sztuk.

 

print