„To ciekawe doświadczenie tajemnicy Kościoła Powszechnego, który żyje wspólnotami lokalnymi. Tymi, które stanowią diecezje, a w nich parafie” – powiedział o rozpoczynającej się wizycie ad limina Apostolorum ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk.

Nowy pasterz diecezji pozostaje w łączności z całą wspólnotą Kościoła Bydgoskiego. – Radowałem się, że mogłem przy grobie Świętego Piotra odprawić Mszę Świętą za całą diecezję, a więc za wszystkie stany – całe prezbiterium, osoby życia konsekrowanego, Lud Boży – dzieci, młodzież, małżeństwa, rodziny. Pamiętałem także o samotnych, chorych, cierpiących, pogubionych duchowo, zbuntowanych wewnętrznie, nastawionych negatywnie do Kościoła, jako wspólnoty – powiedział.

Biskup Włodarczyk dodał, że przesyła dar modlitwy ze świętego miejsca, a zarazem wołanie o to, by trwać w jedności z papieżem, kolegium biskupów, a także we wspólnocie diecezjalnej. Pozdrawiam i proszę o wsparcie duchowe, zwłaszcza, że mam niemoc fizyczną. Nie jest to wielkie cierpienie, ale też je ofiarowuję za diecezję, by działo się w niej wielkie dobro. Mam nadzieję, że z Bożą pomocą dotrwam do końca, by reprezentować przed Ojcem Świętym Franciszkiem Kościół Bydgoski. Z serca błogosławię – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

W trzeciej grupie, która udała się do Rzymu, są biskupi archidiecezji warszawskiej z diecezjami warszawsko-praską i płocką oraz ordynariatem polowym Wojska Polskiego, archidiecezji gnieźnieńskiej z diecezjami bydgoską i włocławską, archidiecezji łódzkiej z diecezją łowicką, archidiecezji częstochowskiej z diecezjami radomską i sosnowiecką oraz trzy diecezje greckokatolickie: archidiecezja przemysko-warszawską z diecezjami wrocławsko-koszalińską i olsztyńsko-gdańską.

NAGRANIE

 

Tekst i nagranie: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: BP KEP

print