Zagadnienie migrantów i uchodźców, duszpasterstwo po pandemii koronawirusa, kwestia nadużyć seksualnych oraz ochrona dzieci i młodzieży to ważne i trudne tematy, które podejmujemy podczas wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie – poinformował prymas Polski, abp Wojciech Polak podczas poniedziałkowego briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego w Rzymie. 

Dzisiaj w Watykanie rozpoczęła wizytę trzecia grupa polskich biskupów z metropolii: metropolii warszawskiej, gnieźnieńskiej, łódzkiej, częstochowskiej, ordynariatu polowego Wojska Polskiego oraz z trzech eparchii greckokatolickich.

Prymas Polski zaznaczył, że problem migrantów i uchodźców jest trudnym wyzwaniem dla Kościoła, chodzi o osoby, które nielegalnie przekraczają polską granicę i szukają lepszych warunków życia. „Kościół musi na tę rzeczywistość odpowiadać, przede wszystkim otaczając ich troskliwą opieką” – podkreślił. Wskazał na działania podjęte przez Caritas w parafiach położonych wzdłuż granicy z Białorusią. Przygotowano specjalny pakiet pomocowy dla każdego z uchodźców. Przypomniał, że w Polsce już jest zimno a niedługo zacznie się okres zimowy a wielu migrantów nocuje w lasach. „Trzeba wyjść do nich z pomocą, mając równolegle na myśli kwestię ochrony i bezpieczeństwa naszej granicy. Jest to jeden z ważnych i trudnych problemów, o których będziemy rozmawiać z Ojcem Świętym i innymi dykasteriami watykańskimi, nie tylko z Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, która tą tematyką się zajmuje” – zapewnił abp Polak.

Kolejnym ważnym tematem podjętym przez polskich biskupów jest kwestia duszpasterstwa po pandemii koronawirusa. „Nie chodzi tylko o to, że po pandemii mamy mniej osób w kościołach i co zrobić, aby oni powrócili. Przede wszystkim ważna jest kwestia zerwanych więzi międzyludzkich, które są m.in. istotą życia Kościoła, ponieważ z istoty stanowimy wspólnotę ludzi wierzących” – zaznaczył abp Polak. Dodał, że „teraz musimy odbudowywać wspólnoty parafialne i diecezjalne. Rozpoczęliśmy proces odbudowy a jednym z ważnych bodźców, który nam w tym pomoże, jest rozpoczęty przez Ojca Świętego proces synodalny pod hasłem spotkanie, słuchanie i rozeznanie. Chodzi o osobiste spotkania i to jest ważne wyzwanie duszpasterskie”.

Trzecią grupą tematów jakie podejmują polscy biskupi będzie to, jak radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi w Kościele. Przede wszystkim za sprawami związanymi z nadużyciami seksualnymi i ochroną dzieci i młodzieży za co abp Polak, z ramienia episkopatu jest odpowiedzialny. „Chodzi o budowanie systemu ochrony, co już ma miejsce w polskim Kościele i już wiele zrobiono. Jest to też droga odbudowywania wiarygodności Kościoła, który staje się miejscem bezpiecznym dla dzieci i młodzieży” – powiedział prymas Polski i dodał: „Są to tematy, które nie pokazują oblicza zadowolonego z siebie Kościoła i bezproblemowego. O tym będziemy rozmawiać licząc, że zostaniemy też oświeceni i wzbogaceni w trakcie naszych rozmów”.

Zapytany o list jaki skierował niedawno do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego ws. pomocy i zaopatrzenia medycznego migrantów, którzy przebywają na granicy z Białorusią, abp Polak odpowiedział, że „nie możemy być obojętni na cierpienie osób, które w trudnych i dramatycznych warunkach starają się przedostać do Europy i są często pozostawieni samymi sobie. Przedstawiciele organizacji pozarządowych wraz z medykami starają się im pomóc i deklarują, że nie chcą działać w sposób bezprawny. Dlatego tak ważny jest dzisiaj dialog z przedstawicielami władz i służb państwowych. W swoim liście zawarłem propozycję współpracy ze Strażą Graniczną, która nie tylko z oddaniem chroni nasze granice, ale sama stara się troszczyć o osoby, które znalazły się w tak ciężkich warunkach”.

Z kolei bp Grzegorz Kaszak wyjaśnił, że niektóre spotkania w urzędach watykańskich są obowiązkowe dla wszystkich biskupów, a niektóre są dobrowolne. Do niektórych urzędów biskupi udają się „wedle własnego uznania”. Dzisiejsze spotkanie w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia było obowiązkowe, „co pokazuje, jak ważny jest temat rodziny, życia ludzkiego i zaangażowania osób świeckich w Kościele”.

– Na początku spotkała nas przemiła niespodzianka, bo kardynał prefekt poinformował nas, że kiedyś tak bywało, że gdy biskupi przybywali do Watykanu z okazji wizyty ad limina, to kongregacje i papieskie rady raczej siebie prezentowały, jakie są ich osiągnięcia i plany. A tu ksiądz kardynał powiedział: papież Franciszek chce, abyście wy, biskupi powiedzieli o swoich problemach, abyście poruszyli kwestie, które uważacie za słuszne i zadali pytania. To było bardzo zachęcające – przyznał biskup sosnowiecki.

Jako relator grupy 24 polskich biskupów, którzy udali się do Dykasterii, bp Kaszak musiał wybrać zagadnienia, które Kościół w Polsce interesują. – Wybrałem zagadnienia, które wzbudziły wielkie zainteresowanie pracowników Dykasterii: problem plagi rozwodów, z jakim borykamy się także w Polsce, problem demograficzny, prosiliśmy też o światło i refleksję na temat przygotowania do małżeństwa. Pytaliśmy pracowników Dykasterii o to, czy mają jakieś uwagi i refleksje na temat języka, którym można by było komunikować się w sposób szczególny z młodzieżą odnośnie do takich zagadnień jak: małżeństwo, rodzina, życie – wyliczał hierarcha.

Poruszył też jeszcze kwestię wyboru ojców chrzestnych i matek chrzestnych. – Bardzo często rodzice, którzy zgłaszają się do naszych kancelarii parafialnych, mówią: ciężko nam znaleźć kandydatów z naszych rodzin, bo nasi najbliżsi po rozwodach zawarli nowe związki małżeńskie. Kardynał Farrell od razu zabrał głos i powiedział, że dobrze by było o tym porozmawiać także w Kongregacji Kultu Bożego. Poruszymy więc tam ten temat – zapowiedział bp Kaszak.

Zwrócił uwagę, że w Polsce jest tradycja wybierania na chrzestnych osób z najbliższej rodziny, ale kiedy mają nieraz pokomplikowane życie i nie zawsze żyją zgodnie z wymogami wiary, nie będą osobami, które by dziecku pomogły we wzroście w wierze. – Bardzo ciekawą refleksję przedstawiła pani podsekretarz: może warto uświadamiać rodzicom dziecka, którzy proszą o chrzest, żeby poszukali także wśród znajomych osób, które by rzeczywiście temu dziecku pomogły po pierwsze jeśli chodzi o wzrost w wierze, po drugie, jeśli byłaby taka potrzeba, materialnie. To jest rola ojca i matki chrzestnych, którzy są ustanowieni dla dobra dziecka, aby miało wsparcie. Przepisy prawa kościelnego są ku pożytkowi i dla dobra człowieka – wskazał biskup sosnowiecki.

Podsumowując wizytę w Dykasterii stwierdził, że „atmosfera jest bardzo dobra”. – Po tym pierwszym spotkaniu możemy powiedzieć, że przedstawiciele Watykanu są nastawieni na dialog z polskimi biskupami – podkreślił bp Kaszak.

tom, pb (KAI) / Watykan
Fot. BP KEP
print