„Święci są i zawsze byli światłem dla wszystkich narodów oraz pokoleń” – mówił w katedrze biskup Krzysztof Włodarczyk, dodając, że „wielkość, przyszłość narodu i świata zależy nie od głosicieli fałszywej «tolerancji, równości i postępu», ale od tych, którzy Ewangelię wcielili w życie i nią żyli”.

Ordynariusz diecezji przewodniczył Mszy Świętej dziękczynnej za beatyfikację bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej.

POWITANIE KS. PRAŁAT STANISŁAW KOTOWSKI

 

To, co dokonało się w niedzielę 12 września tego roku, według biskupa Krzysztofa Włodarczyka, było niezwykłym darem Bożej Opatrzności dla Polaków i świata. – Zauważmy jeszcze raz, że w trudnych czasach powojennych, otrzymaliśmy prawdziwych tytanów ducha – podkreślił, wskazując na nowych błogosławionych oraz św. Jana Pawła II.

Dodał, że wszystko postawili na Maryję. – To był ich duszpasterski program dla narodu. W naszym trudnym „dziś” nie mamy lepszej drogi. Błogosławiony kardynał Wyszyński powtarzał: „wszystko zawierzyłem Maryi”. Tę drogę ukazuje nam również bł. Matka Elżbieta Róża Czacka, która doświadczona ślepotą, doskonale potrafiła wykorzystać swoje talenty, poświęcając się całkowicie drugiemu człowiekowi. Zbudowała Laski, gdzie nie tylko jest opieka nad ociemniałymi, ale jakże wielu ślepych na duchu, otrzymuje światło wiary – powiedział.

Ordynariusz zadał pytanie: co zostaje dzisiaj z nauczania m.in. Prymasa Tysiąclecia? – „Nie wystarczy w Boga wierzyć, trzeba jeszcze Bogu zawierzyć!” – powtarzał. „Trzeba umieć «wybaczyć» Bogu, że działa, jak chce, choć nas to boli. Dobroć Boga każe wierzyć, że wszystko podejmie dla innego dobra” – tłumaczył. „Ufam kierowniczej łasce Bożej i wiem, ile przez nią zyskuję. Nie pytam: za co i dlaczego, bo ufam. Wystarczy mi mądrość, dobroć i miłość Boga jako sprawdziany wszystkiego, co mnie spotyka. Zresztą, czemu mam wszystko wiedzieć i rozumieć? Gdzież wtedy byłoby miejsce na ufność? – cytował, wskazując ponownie na Maryję, a także na aspekty życia w prawdzie i miłości przebaczającej.

HOMILIA

 

Podczas uroczystości z udziałem duchownych, konsekrowanych, przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń, wiernych diecezji, do katedry zostały wprowadzone relikwie pierwszego stopnia bł. Stefana Wyszyńskiego. Biskup ordynariusz dokonał również poświęcenia obrazu z jego wizerunkiem, który został umieszczony w prezbiterium.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst i nagrania: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski/Wiesław Kajdasz

print