Dom Polski w Bydgoszczy był miejscem wernisażu wystawy „Deus caritas est” („Bóg jest miłością”). Prace autorstwa Marii Podgórskiej-Ritter, które można oglądać do końca marca przyszłego roku, przedstawiają w głównej mierze Chrystusa. – Trudno jest oddać postać Zbawiciela, ponieważ był Bogiem i Człowiekiem. Tak trzeba namalować człowieka, by przebijało przez Niego coś więcej – bóstwo. Najczęściej maluje Jezusa podczas Wielkiego Tygodnia, w którym szczególnie wybrzmiewa Jego cierpienie” – powiedziała autorka.

Maria Podgórska-Ritter urodziła się w Toruniu. Tam przeżyła dzieciństwo, tam się uczyła sztuki. Najpierw muzyki, w klasie fortepianu, później podjęła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego.

Po ukończeniu studiów związała się z bydgoskim środowiskiem artystycznym. Zajmowała się grafiką użytkową i projektowaniem przestrzennym. Od 1982 roku poświęciła się tzw. sztuce czystej – tworzy formy przestrzenne, instalacje świetlne, a przede wszystkim zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Od 1983 roku namalowała wiele obrazów sakralnych, które znajdują się głównie w kościołach i zakonach na terenie Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Lubi także podejmować tematy historyczne oraz plenerowe.

Podczas otwarcia wystawy Karol Marcinkowski wykonał muzykę fortepianową z repertuaru Fryderyka Chopina. Całość objął honorowym patronatem Biskup Bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Przygotowanie wystawy i wernisażu: Hanna Mierzwa, Józef Jaruszewski, Andrzej Fedder, Eleonora Berent Benedyk, ks. Mateusz Ziemlewski.

Wystawę przy ul. Grodzkiej 1 można oglądać w każdy wtorek i piątek między godzinami 9 a 13.

Ks. Mateusz Ziemlewski
Oprac. MJ

print