Kościół stacyjny św. Józefa w Osieku nad Notecią był miejscem uroczystości, w czasie której wierni i duszpasterze dziękowali za kończący się Rok Świętego Józefa. Do świątyni dotarli mieszkańcy miejscowej parafii, a także wspólnot z Białośliwia Krostkowa, Kosztowa, Nieżychowa, Żelazna i Wyrzyska, skąd przybyli w pieszej pielgrzymce.

Mszy Świętej przewodniczył dziekan Dekanatu Wyrzysk – ks. kanonik Kazimierz Czynsz. Proboszcz osieckiej parafii, ks. Adam Przyborski, na początku Eucharystii zauważył, że św. Józef jest przykładem tego, który uczy słuchania Ojca i pełnienia Jego woli.

W homilii, ks. Patryk Styba, zwrócił uwagę na postawę milczenia św. Józefa oraz na rolę ojca w życiu rodziny. – Da się zauważyć, że mamy dziś do czynienia z nieumiejętnością bycia ojcem w rodzinie. Ojcowie coraz częściej nie podejmują dialogu z dziećmi, nie wypełniają swoich zadań, zapominają o zasadach, wartościach. Same dzieci podkreślają, że potrzebują obecności ojca na wzór św. Józefa. Tego, który jest, towarzyszy, wspiera. Święty Józefie bądź naszym przewodnikiem na trudnych ścieżkach życia, prowadź nas prostą drogą do Jezusa i Maryi – podsumował ks. Patryk Styba.

Po Eucharystii odbyło się rozstrzygnięcie dekanalnego konkursu plastycznego o świętym Józefie. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół w Białośliwiu, Osieku nad Notecią, Kosztowie i Wyrzysku.

Zakończenie Roku Świętego Józefa w diecezji bydgoskiej zaplanowani na 12 grudnia.

Tekst i zdjęcia: ks. Patryk Styba
Oprac. MJ

print