„W historii tej młodej rzymskiej męczennicy spotykają się trzy żywioły: piękno, miłość i śmierć. Tradycja dodała jeszcze jeden: muzykę ku chwale Boga” – mówił o świętej Cecylii bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z okazji 125. rocznicy istnienia Chóru „Cecylia”, który działa przy parafii św. Mikołaja w Mroczy. – Święta Cecylia wyśpiewała swoim życiem najpiękniejszą pieśń – ku chwale Boga – nawiązywał do życiorysu męczennicy bp Włodarczyk. – Była olśniewająco piękna. Pochodziła ze znakomitej rzymskiej rodziny. Jako młoda dziewczyna zakochała się na zabój w Chrystusie. Jemu ślubowała wierność bez względu na wszystko – podkreślił, dodając, że zginęła okrutną śmiercią.

HOMILIA – BP KRZYSZTOF WŁODARCZYK

 

Chór parafialny w Mroczy powstał w 1896 roku dzięki inicjatywie ks. Kazimierza Gidaszewskiego, a także ówczesnego organisty Józefa Szwajkowskiego. – Ponad 600-letnia historia parafii i Mroczy związana jest z czasem największych przemian i wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny – przypomniał proboszcz ks. kanonik Wojciech Cierniak, dodając, że ostatnie stulecia były również budowaniem i umacnianiem się wspólnoty oraz duchowych dzieł. – Takich, w których doświadczamy Bożych darów, a także zaangażowania wielu ludzi, kochających Kościół. Dzisiaj przywołujemy jedno z tych dzieł – dodał dziekan mrotecki.

KS. KAN. WOJCIECH CIERNIAK

 

Była to pierwsza uroczystość w Mroczy z nowym biskupem ordynariuszem. – Wizyta księdza biskupa w progach naszego kościoła zapisze się nie tylko na stronach kroniki, ale przede wszystkim w sercach i pamięci. Bóg zapłać, że pamiętałeś o naszej wspólnocie chóralnej – dodała przedstawicielka chóru Barbara Wintrowicz.

BARBARA WINTROWICZ

 

Na zakończenie uroczystości, w której uczestniczyli mieszkańcy parafii, przedstawiciele władz, organizacji, stowarzyszeń oraz wspólnot, została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica.

Tekst, nagrania, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print