„Mężczyznom gratuluję odkrycia tego charyzmatu, swojego miejsca w Kościele” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. Kaplica w Sucharach była miejscem dziękczynienia za dziesięć lat istnienia pierwszej w diecezji bydgoskiej rady lokalnej Zakonu Rycerzy Kolumba, której patronuje bł. ks. Józef Jankowski SAC.

Mężczyźni realizują swoją duchowość poprzez czynienie dzieł miłosierdzia we wspólnocie Kościoła, a ich zawołanie brzmi „Vivat Jezus!”. – Ponad trzydziestu mężczyzn spotyka się w Sucharach, a od 5 lat w Nakle nad Notecią. Miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm – to zasady zaproponowane przez naszego założyciela bł. Michaela McGivneya, którymi się kierujemy – przypomniał pallotyn ks. Andrzej Sobaszek SAC. – Raduję się, że jest taka wspólnota w tej części diecezji – dodał bp Krzysztof Włodarczyk, który dokonał poświęcenia obrazów z wizerunkami błogosławionych: Józefa Jankowskiego SAC oraz Michaela McGivneya.

Wszystko rozpoczęło się 2 października 1881 roku, kiedy to mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny na alei Hillhouse w New Haven, stanie Connecticut. Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego ks. Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie: przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary. Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba.

Rycerze rozwinęli się od jednej rady liczącej kilku członków do ok. 16 tysięcy rad i ponad 2 miliony członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam, Saipan, Litwie, Ukrainie, Korei Południowej oraz w Polsce. Członkami Rycerzy Kolumba mogą być jedynie mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat i są praktykującymi katolikami pozostającymi w duchowej łączności ze Stolicą Apostolską. – Jestem rycerzem od momentu powstania rady. W tym czasie pomagaliśmy w utworzeniu naszych struktur –  najpierw w klasztorze w Sucharach, a potem w parafii  św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią. Zorganizowaliśmy m.in. kilka rajdów rowerowych. Uczestniczymy w uroczystościach patriotyczno-religijnych, marszach promujących świętość życia – dodał prezes OSP w Sucharach Sławomir Kaczmarek.

W Polsce członkowie zakonu działają w ponad stu radach lokalnych.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 

 

 

print