„Przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki modlimy się o pokój w naszych sercach i pokój na świecie” – mówił w katedrze bydgoskiej biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk.

Noworoczna modlitwa zgromadziła przy ołtarzu kapłanów, alumnów seminarium i wiernych diecezji. – Chcemy wejść w Nowy Rok z Bożym błogosławieństwem i opieką Świętej Bożej Rodzicielki. Rozpoczynamy ten czas, oddając się w Jej ręce, prosząc o orędownictwo – mówił na wstępie biskup.

Pasterz diecezji nawiązał jednocześnie do 55. Światowego Dnia Pokoju, który był obchodzony pod hasłem: „Dialog międzypokoleniowy, edukacja, praca: narzędzia budowania trwałego pokoju”. – Mamy orędzie Franciszka, który mówi o wychowaniu w duchu wzajemnego zrozumienia i szacunku – dodał bp Krzysztof Włodarczyk. – Jak bardzo świat potrzebuje dzisiaj pokoju. Dlatego papież prosi nas o dialog na wszystkich płaszczyznach. Przychodzimy, prosząc o błogosławieństwo i łaskę – dodał ks. prałat Ryszard Pruczkowski.

Kapłan, który wygłosił kazanie, zauważył na wstępie, że nie bez znaczenia, wielowiekowa mądrość Kościoła, pierwszy dzień Nowego Roku zawierza Świętej Bożej Rodzicielce – Matce Kościoła, Matce Syna Bożego, naszej Matce. 

Prepozyt Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej podkreślił, że Maryja zawsze czeka z otwartymi ramionami, by przytulić każdego człowieka. – Jaki będzie ten rok? Wiele zależy od nas. Świat potrzebuje pokoju i musimy budować go najpierw w swoim sercu – dodał ks. prałat Ryszard Pruczkowski.

KAZANIE

 

ORĘDZIE NA ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU

Tekst i nagranie: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print