Już 6 stycznia Kacper, Melchior i Baltazar podążą za gwiazdą na spotkanie ze Świętą Rodziną. Towarzyszyć im będą kolorowe orszaki dworzan. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon Nowonarodzonemu.

Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się modlitwą Anioł Pański w samo południe na Starym Rynku, a zakończy w bazylice św. Wincentego a Paulo. Po zakończeniu przedstawienia rozpocznie się Msza Święta, której przewodniczyć będzie biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk.  

Tegoroczne hasło orszaku „Dzień dziś wesoły” jest nawiązaniem do kolędy „Z narodzenia Pana”, powstałej na przełomie XVIII i XIX wieku. – Wesoły nastrój ma mam przypomnieć o radosnym i głębokim przeżywaniu świąt oraz umiejętności dzielenia się Dobrą Nowiną z innymi ludźmi – mówi Marek Piątkowski, dodając, że  do orszaku może przyłączyć się każdy. – Zachęcamy do przygotowania stroju i wcielenia się w role odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji: aniołów, dwórek, rycerzy i pastuszków. Dzięki temu każdy z nas może stać się aktorem ulicznego przedstawienia. Również wolontariusze będą tradycyjnie rozdawać papierowe korony, by każdy tego dnia mógł poczuć się królem – powiedział Marek Piątkowski.

Scenariusz orszaku nawiązuje do tradycji ulicznych jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Jego uczestnicy opowiadają wciąż tę samą, prawdziwą historię, która wydarzyła się ponad dwa tysiące lat temu w Ziemi Świętej. Pochód poprowadzą Trzej Królowie, symbolizujący Europę, Azję i Afrykę. Ich świtę stanowić będą orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym, oznaczające wiarę, nadzieję i miłość. Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem bydgoskiego wydarzenia jest Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy i parafia św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.

PLAKAT

Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print