W poniedziałek, 10 stycznia, zmarł ks. kan. Otton Szymków, długoletni proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie i dziekan dekanatu strzeleńskiego. Wprowadzenie i modlitwa przy trumnie zmarłego kapłana odbędzie się 14 stycznia o 18:00 w kościele pw. Świętej Trójcy w Strzelnie. Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie 15 stycznia o godzinie 11:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Łopiennie.

Śp. ks. kan. Otton Szymków urodził się 20 stycznia 1942 roku w miejscowości Lisowce (dawne województwo tarnopolskie). Po przejęciu tych ziem przez Związek Radziecki rodzina Szymkowów została repatriowana do Polski i zamieszkała w Łopiennie. Formację i studia teologiczne śp. ks. Otton Szymków odbywał w gnieźnieńskim seminarium duchownym, a następnie w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim, które ukończył w 1983 roku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Romana Andrzejewskiego w kościele klasztornym w Kazimierzu Biskupim. Jako wikariusz posługiwał w parafiach w Kłecku i Powidzu. Był administratorem parafii w Rechcie, a następnie proboszczem w Powidzu. W 1997 roku objął parafię pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, gdzie duszpasterzował przez ćwierć wieku. Oprócz pracy duszpasterskiej angażował się w działalność charytatywną, edukacyjną, teatralno-ewangelizacyjną oraz organizację wydarzeń kulturalnych i turystycznych w ramach działającego przy parafii Muzeum – Romańskiego Ośrodka Kultury Ottona i Bolesława. Podjął się również trudu renowacji i rewitalizacji zabytków w kompleksie ponorbertańskim w Strzelnie. Jako diecezjalny duszpasterz rolników zainicjował działalność Klubu Dobrego Rolnika. W 2004 roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły przy Bazylice Kolegiackiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy.

Wprowadzenie i modlitwa przy trumnie zmarłego kapłana odbędzie się w piątek 14 stycznia o 18:00 w kościele pw. Świętej Trójcy w Strzelnie pod przewodnictwem wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Zbigniewa Przybylskiego.

Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w sobotę 15 stycznia o godzinie 11:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Łopiennie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Zmarłego kapłana polecajmy Bożemu Miłosierdziu.

źródło: www.archidiecezja.pl