30.04.2022

„W chrześcijańskiej gorliwości mamy nie tyle czynić «coś dla Jezusa», ile «z Jezusem»” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. w bydgoskim kościele rektorskim Ducha Świętego z okazji spotkania formacyjnego dla sióstr i osób życia konsekrowanego.

W czasie homilii zwrócił m.in. uwagę na wartość świadectwa, które jak podkreślił, jest niezastąpione, gdyż do „niego prowadzi Ewangelia i karmi się nim Kościół”. – Naszą stałą troską ma być takie postępowanie i świadczenie o mocy Boga, by ci, którzy jeszcze nie zostali ożywieni relacją z Panem, chcieli dołączyć do wspólnoty i także ją budować. Jednocześnie stoimy wciąż przed wezwaniem do osobistego wzrastania – dodał bp Włodarczyk.

Pasterz diecezji zachęcił zebranych do ciągłej modlitwy, a także kroczenia drogą miłości, w przekonaniu, że jest się narzędziem miłości Boga.

HOMILIA

 

W programie znalazła się również konferencja „Przyjaciel nasz Wojciech przestaje z Duchem Świętym”, którą wygłosił ks. dr Hubert Nowak z archidiecezji gnieźnieńskiej. – Życie w Duchu Świętym, to nic innego, jak życie sakramentalne. Mając na uwadze Ducha Świętego, myślimy często, że z Jego obecnością są związane nadzwyczajne wydarzenia, stadiony z uniesionymi rękoma. Jednak Duch Święty nigdzie mocniej i pełniej nie działa, jak właśnie w sakramentach – powiedział proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Szczepanowie.

Diecezjalne spotkania formacyjne mają w osobach konsekrowanych ożywiać życie duchowe, a także mobilizować do pracy nad osobistą świętością. – By skutecznie realizować charyzmaty i włączać się w nurt ewangelizacyjny. Istotną rolę odgrywa również w tym wszystkim wymiar personalny spotkań. Myślę o budowaniu relacji i więzi pomiędzy zgromadzeniami. To bardzo ważne, by siostry coraz lepiej się poznawały, wspierały modlitwą i życzliwością – powiedziała referentka ds. życia konsekrowanego s. M. Kamila Skorupka ISSM z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.

Gospodarzem spotkania byli ojcowie i bracia ze Zgromadzenia Ducha Świętego. – Zaangażowanie, które płynie z życia konsekrowanego, wypływa z misji, jaką daje Zmartwychwstały. Gdzie dwóch lub trzech, tam On jest obecny. Poza tym potrzeba osobistego umacniania wiary, także wśród osób konsekrowanych – podsumował diecezjalny referent ds. sióstr zakonnych ks. Wenancjusz Zmuda.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print