01.05.2022

„Kiedy człowiek chce się wznieść na wyższy poziom rozmowy z Bogiem, to śpiewa – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze włocławskiej, na zakończenie I Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Akompaniamentu Liturgicznego i Muzyki Chóralnej „Surrexit Vere”.

Jego celem była promocja sztuki organowej i chóralnej oraz poszerzanie repertuaru sławiącego Zmartwychwstanie Pańskie. Organizatorami wydarzenia były Diecezja Włocławska oraz Katedra Muzyki Kościelnej przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W kategorii chórów parafialnych Schola Katedralna zdobyła „Złoty Dyplom”.

Ks. Marcin Ziółkowski, wicedyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku, witając zgromadzonych, nawiązał do muzycznych tradycji diecezji. – Dziś katedra włocławska ponownie gości osoby, którym leży na sercu troska o piękno i świętość muzyki liturgicznej, by poprzez prezentacje konkursowe na organach Jana Spiegla z 1893 r., wzajemnie się ubogacać oraz wzrastać w wierze i umiłowaniu muzyki organowej i gry liturgicznej – mówił ks. Ziółkowski.

W pierwszym dniu konkursowych zmagań uczniowie szkół muzycznych i organistowskich oraz studenci uczelni muzycznych z całej Polski zaprezentowali swoje umiejętności na trzydziestodwugłosowych mechanicznych organach bazyliki katedralnej we Włocławku.

Zwieńczeniem dnia był koncert organowy w wykonaniu dr. hab. Tomasza Orlowa, improwizatora, organologa i organmistrza, związanego na co dzień z Instytutem Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

W drugim dniu konkursu, 30 kwietnia, w kościele św. Stanisława BM we Włocławku melomani mieli okazję wysłuchać popisowych występów amatorskich chórów parafialnych, senioralnych, jednorodnych, mieszanych i akademickich. Do rywalizacji przystąpiło 20 grup śpiewaczych m.in. z Kielc, Lublina, Olsztyna, Szczecina i Poznania.

Występy oceniały dwa zespoły jurorów, pod przewodnictwem wspomnianego dr. hab. Tomasza Orlowa (konkurs organowy) i prof. dr. hab. Janusza Staneckiego z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (konkurs muzyki chóralnej).

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. biskup włocławski zwrócił uwagę, że można być wspaniałym muzykiem, dobrze znać się na swojej pracy, ale jeśli zabraknie w tym Chrystusa, ludzkie wysiłki nie przyniosą dobrych owoców.

Po Eucharystii ogłoszono zwycięzców konkursu. W kategorii akompaniamentu liturgicznego, wśród uczniów szkół organistowskich i muzycznych bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Kosidowski z Chojnic. Drugie miejsce zajął Bartosz Wesołek z Gniezna, a trzecie Mateusz Urbańczyk z Bielska-Białej. Wyróżnienie otrzymał Karol Jeneralski z Gliwic.

W gronie studentów uczelni muzycznych zwyciężył Piotr Bywalec (Akademia Muzyczna we Wrocławiu). Na kolejnych miejscach podium uplasowali się: Dominik Kaczmarek (Akademia Muzyczna w Poznaniu) i Mateusz Goniowski (Akademia Muzyczna w Katowicach).

Natomiast Grand Prix w konkursie chóralnym i nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzymał chór La Musica z Lublina. Wśród wyróżnionych chórów były zespoły z Włocławka, Poznania, Grodziska Mazowieckiego.

Dwudniowe święto muzyki we Włocławku zakończył koncert laureatów.

Źródło: diecezja włocławska
Oprac. MJ
Zdjęcie: Marcin Jarzembowski (Katedra Bydgoska)

print