21.05.2022

„Mając świadomość ciążących na nas obowiązków oraz niezwykłej odpowiedzialności, stajemy przed Bogiem, Matką Najświętszą, by prosić́ o światły rozum i wrażliwe serce” – mówił w bazylice na Jasnej Górze bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Eucharystii z okazji ogólnopolskiej pielgrzymki pracowników Służby Zdrowia. – Po pierwsze, by być świadkiem Chrystusa, trzeba doświadczyć Jego bliskości i miłości. Po drugie, w misji świadczenia o Chrystusie mamy potężną pomoc i najlepszego Nauczyciela – trzecią Osobę Trójcy Świętej: Ducha Świętego. Po trzecie, świadek Chrystusa to ten, kto siłę czerpie ze Mszy Świętej – mówił podczas homilii bp Włodarczyk.

Nawiązując ponownie do Ducha Świętego, biskup podkreślił, że buduje On Kościół poprzez służbę. Zaznaczył, że jest to największy z możliwych Jego charyzmatów, dziękując pracownikom Służby Zdrowia za obecność przy człowieku, który doświadcza cierpienia i choroby. – Mając świadomość ciążących na nas obowiązków oraz niezwykłej odpowiedzialności, stajemy przed Bogiem, Matką Najświętszą, by prosić́ o światły rozum i wrażliwe serce. Oby każdy chory, który przyjdzie po pomoc, mógł powiedzieć́: spotkałem człowieka, który mnie wysłuchał, udzielił fachowej porady i pomocy. Człowieka, który nie tylko zajął się moją chorobą, ale potraktował mnie podmiotowo, uszanował moją godność́ – dodał biskup.

HOMILIA

 

 

Samą pielgrzymkę, w organizację której zaangażowane były: archidiecezja gnieźnieńska oraz diecezja włocławska i bydgoska, poprzedziły rekolekcje w Kaplicy św. Józefa, poprowadzone przez jezuitę o. Bartłomieja Hućko SJ. – Pierwszym impulsem zachęcającym nas do wyjazdu była informacja od kapelana szpitala – ks. Marcina Scharwerka – powiedziały Bogusia, Alina, Kasia, Emila i Renata.  – Po chwili refleksji pojawiła się myśl, że tyle lat pracy na tym samym oddziale, niemal w tym samym składzie, jest niesamowitym darem, za który powinnyśmy podziękować Matce Bożej – dodały.

Według pielęgniarek z trzydziestoletnim stażem, które na co dzień służą pacjentom w bydgoskim Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela, wiele decyzji zostało podjętych dzięki relacji z Matką Bożą. – Pamiętamy, że wybierając drogę życiową, każda z nas przed maturą była właśnie na Jasnej Górze. Dzisiaj wspominamy ten czas, spoglądając na obrazek Pani Częstochowskiej, zawieszony w naszej dyżurce – dodały. – Istnieje jeszcze szereg innych powodów, dla których podejmujemy tę  pielgrzymkę. Wołamy: Matko Boża – miej nas, nasze rodziny, nasz szpital w swojej opiece – dodał ks. Marcin Scharwerk, duszpasterz chorych i Służby Zdrowia z diecezji bydgoskiej.

W programie dwudniowego wydarzenia znalazły się również: dialogi duszpasterskie, adoracja, a także nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Ogólnopolską pielgrzymkę zwieńczy Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka, w czasie której nastąpi poświęcenie sztandaru i odmówienie aktu zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print