17.06.2022

„Chcemy doznać umocnienia, by wzrastać wewnętrznie, w sprawnościach i we wspólnocie” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, spotykając się z uczestnikami obozu Skautów Europy w Olimpinie.

W czasie Mszy św., sprawowanej na polanie w środku lasu, ordynariusz nawiązał do celów skautingu europejskiego, na których opiera się wychowanie. Wymienił kolejno: rozwój fizyczny, kształtowanie zmysłu praktycznego, charakteru, odruchu służby i odkrywanie Boga.

Po błogosławieństwie odbyła się ceremonia przyrzeczenia, w czasie której m.in. jedna z osób podjęła służbę akeli, czyli naczelnika gromady skautów z Brzozy. – Ostatnie dwa lata były dla mnie okresem niesamowitego rozwoju – powiedział akela Janusz Stanecki, opiekujący się gromadą z Przyłęk. – Pomimo, że jestem bardzo zapracowany, odczuwam wielką radość i błogosławieństwo, a przy staram się pełnić rolę ewangelizacyjną, prowadząc tych chłopców do Pana Boga – stwierdził, dodając, że w szeregach Skautów Europy jest cała jego rodzina – żona i czwórka dzieci.

Następnie bp Włodarczyk odwiedził poszczególne grupy obozowe – żeńską i męską, dokonując w pierwszej poświęcenia kapliczki ku czci śś. Franciszka z Asyżu i Katarzyny Tekakwithy, Indianki, patronki ekologów oraz działaczy ochrony przyrody.

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego powstało w 1982 r., ale nawiązuje do tradycji skautowej i harcerskiej liczącej sobie już ponad 100 lat.

Skauci Europy dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat). To ruch istniejący w 20 krajach Europy, skupiający organizacje katolickie, protestanckie i prawosławne. Organizacje katolickie cieszą się statusem prywatnego stowarzyszenia wiernych prawa pontyfikalnego, nadanego przez Stolicę Świętą w 2003 roku. Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego jest uznane przez Konferencję Episkopatu Polski.

Metoda skautowa praktykowana przez Skautów Europy opiera się na pedagogice Roberta Baden-Powella, wzbogaconej przez ojca Jacquesa Sevin (Francja), Jeana Corbisier (Belgia) oraz hrabię Mario di Carpegna (Włochy) w latach 20. XX wieku. Ma na celu rozwój dzieci i nastolatków poprzez grę i przygodę w otoczeniu przyrody oraz przyjęcie odpowiedzialności w grupie.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print